Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Dni Papieskie na Podolu i Wołyniu

Dni Papieskie na Podolu i Wołyniu

W dniach 21-23 października w Szarogrodzie, Żmerynce, Winnicy, Berdyczowie i Żytomierzu obchodzono Dni Papieskie, upamiętniające słynnego Papieża Polaka Świętego Jana Pawła II.

W ramach Dni Papieskich 2016 we wszystkich tych pięciu miastach z koncertami wystąpił Zespół Solistów „Lumen Vocale” z Poznania. Swój program artystyczny Polacy prezentowali w kościołach rzymskokatolickich na Podolu i Wołyniu. W Berdyczowie koncert „Lumen Vocale” odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Kilka słów o kulturze oraz o Świętym Janie Pawle II na początku uroczystości wygłosił wicekonsul KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski.

Tradycyjnie najwięcej radości i emocji wywołała ulubiona piosenka Karola Wojtyły „Barka”. Poza tym goście z Poznania zaśpiewali dla mieszkańców Podola i Wołynia w języku angielskim, starosłowiańskim i na łacinie.

– Po raz kolejny jesteśmy w trasie koncertowej po Ukrainie. Dziękujemy za zaproszenie Konsulatowi RP w Winnicy i wspaniałej polonijnej publiczności za tak liczną obecność. Byliśmy wzruszeni, że ludzie płaczą, gdy słyszą proste pieśni kościelne w naszym wykonaniu. Tutaj można zobaczyć, jak ludzie doceniają sztukę – powiedziała kierownik zespołu Mariana Majchrzak, dyrygent i wykładowca poznańskiej Akademii Muzycznej.

Swoim śpiewem „Lumen Vocale” nawiązywał do śpiewanej modlitwy, większość utworów poświęcono Bogurodzicy. – Architektura kościoła i duchowość karmelitańska była dla nas bardzo bliska. W Berdyczowskim Sanktuarium czuliśmy się jak w domu – zgodnie wypowiadali się po koncercie Polacy.

W repertuarze poznańskiego zespołu jest ponad 100 utworów. Wykonują zarówno klasyczne i popularne utwory. Podczas trasy na Ukrainie Polacy śpiewali bez mikrofonów i podkładu muzycznego. Niby zwyczajne a capella, ale w bardzo spójnym i harmonijnym wykonaniu. Dzieląc się wrażeniami ze swojej działalności, artyści mówili, że łatwiej jest im śpiewać własne utwory niż przygotować aranżację klasyki i popularnych pieśni… ale, jak mogli zauważyć goście, dzieła klasyczne w wykonaniu „Lumen Vocale” zmartwychwstają.

Zespół Solistów „Lumen Vocale” działa od 2011 roku. Obecny skład tworzą muzycy, których łączy pasja do śpiewu zespołowego. Do najważniejszych jego osiągnięć należą: Grand Prix na XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi, III miejsce na 46 Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat w 2014 r., Nagroda Główna w konkursie Musica Sacra i inne.

Po koncercie, artyści odwiedzili ekspozycję poświęconą 25. rocznicy powrotu ojców karmelitów na Ukrainę. Podczas na Ukrainie na Ukrainie artystom z Polski asystowali konsulowie z KG RP w Winnicy. Polska placówka dyplomatyczna w Winnicy, była głównym organizatorem Dni Papieskich 2016 na Podolu i Wołyniu.

Święty Jan Paweł II, który tak lubił sztukę, módl się za nami…Wyproś u Boga Pokój

Teofił Mały, zdjęcia: Mira Rudnicka, 24.10.16 r.