Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie

Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie

26 czerwca w ramach świętowania Dnia miasta w Berdyczowie odbyły się XVII Dni Kultury Polskiej.

Na zaproszenie władz Berdyczowa, przyjechała delegacja z miasta Siedlce. W miejskim pałacu kultury im. Oleksija Szabelnyka zorganizowano koncert pt.: „Ukraina i Polska – Europejska Rodzina”.

– Z każdym rokiem współpraca gospodarcza i kulturalna pomiędzy Ukrainą i Polską, m.in. – z Berdyczowem, jest coraz mocniejsza. Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie – to święto przyjaźni i jedności duchowej pomiędzy Berdyczowem, Jaworem i Siedlcami. Niech ta współpraca i nadal trwa i przynosi zadowolenie, sukces i owoce – mówiono pod czas koncertu.

Na uroczystość do Berdyczowa przybyli liczne gości: wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Winnicy Wojciech Mrozowski, delegacja na cele z prezydentem miasta Siedlce Wojciechom Kudelskim, przedstawicieli władz Berdyczowa, miejscowi Polacy i inni mieszkańcy tego słynnego miasteczka na pograniczu Wołynia i Podola.

Słowo powitalne wygłosił do zebranych Prezydent Berdyczowa Wasyl Mazur, przypominając o tym, że to już XVII Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie oraz 17 lat współpracy w Polską.  – To już dobra tradycja jeździć na zaproszenie polskiej strony do Polski i na nasze zaproszenie przyjmować polską delegację w Berdyczowie. W Siedlcach jest ulica Berdyczowska, a u nas – Plac Siedlecki. Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie – to festiwal dobra i przyjaźni – mówił Mazur.

Słowa podziękowania skierowali do gospodarzy wicekonsul Wojciech Mrozowski oraz prezydent miasta Siedlce Wojciech Kudelski. Głos zabrał także deputowany Aleksander Rewega. Na dużym ekranie pokazano zdjęcia oraz wideo z poprzednich spotkań, wizyt delegacji.

Dalej wszyscy gości mieli możliwość posłuchać występu zespołów artystycznych z miasta Berdyczowa: piosenne trio „Wiola”, zespół choreograficzny tańca ludowego „Jawor”, ansambl pieśni i tańca „Zorecwit”, który wykonał polskie i ukraińskie tańce i pieśni.

Na scenie pojawił się także zespół pieśni i tańca im. A. Siwkiewicz „Chodowiacy” z miasta Siedlce w składzie 60 artystów!

Walentyna Jusupowa, rio-berdychiv.com.ua, 29.06.16 r.