Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dni Kina Polskiego w Winnicy

Dni Kina Polskiego w Winnicy

W piątek 17 kwietnia o 20:00 w kinie „Rodyna” w Winnicy odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu „X Dni Kina Polskiego”, zorganizowane przez Instytut Polski w Kijowie przy wsparciu KG RP w Winnicy oraz administracji kina „Rodina”.

Impreza zgromadziła prawdziwych „smakoszy” polskiej sztuki filmowej, wśród których można było zauważyć także prezesów oraz członków polskich organizacji społecznych, konsula KG RP Wojciecha Morozowskiego, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Ewę Figiel, oraz jej zastępczynię – Katarzynę Węzowską.

W ramach tegorocznych „X Dni Polskiego Kina” wybrano sześć filmów, wyprodukowanych w ostatnich latach w Polsce, w tym zdobywcę Oskara – film „Ida”, reżysera Pawła Pawlikowskiego, film „Chcę się żyć” Macieja Pieprzycy, „Bogowie” Łukasza Pałkowskiego, oraz „Powstanie Warszawskie”.

Przyjechałam tutaj po raz pierwszy, chociaż dużo słyszałam o Winnicy, mieście ciekawym z punktu widzenia zarówno historii i kultury. Zdecydowaliśmy się tym razem odwiedzić miasto, kiedy dowiedzieliśmy że tu mieszka wielka ilość osób polskiego pochodzenia, oraz ze względu na sukces poprzednich edycji „Dni Kina Polskiego”. Za fachem jestem historykiem, więc moim zdaniem wybrane filmy będą bardzo ciekawe dla naszych widzów, szczególnie film „Powstanie Warszawskie”, który jest dość unikatowy, ponieważ mieści prawdziwe materiały historyczne, chroniki filmowe z 1944 roku – opowiedziała Ewa Figiel.

Dni Kina Polskiego odbywają się już po raz dziesiąty, zbierając rzesze widzów, chętnych bliżej poznać kulturę Polski. Ten rok też nie był wyjątkiem.

Bardzo przyjemnie było widzieć że na seans przyszło tak dużo ludzi. Prawie żadnego wolnego miejsca na sali nie pozostało. To nie może nie cieszyć oraz inspiruje nas do dalszych działań w organizowaniu innych imprez kulturalnych w Winnicy. To już są dziesiąte „Dni Kina Polskiego”, mamy potężną instytucję – Instytut Sztuki Filmowej, która wspiera polskie kino. Ten Instytut w roku bieżącym też obchodzi 10. rocznicę – mówił konsul KG RP Wojciech Morozowski.

Tegoroczne „Dni Kina Polskiego” startowały w Winnicy z filmu „Ida”. Ten czarno-biały dramat psychologiczny opowiada o konsekwencjach wydarzeń z okresu okupacji hitlerowskiej, nawiązując do tematyki zagłady Żydów. Przez osobistą tragedię życiową siostry zakonnej reżyser pokazuje wspólną dla całego świata tragedię.

Festiwal filmowy „X Dni Polskiego Kino” będzie trwał w Winnicy do 22 kwietnia.

Ania Szłapak, 20.04.15 r.

{morfeo 812}

{youtube}{/youtube}