Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dlaczego studia w Polsce są tak atrakcyjne dla ukraińskiej młodzieży?

Dlaczego studia w Polsce są tak atrakcyjne dla ukraińskiej młodzieży?

Fot. mlodziwlodzi.pl

Zdobycie wykształcenia w Polsce stało się bardziej popularnym. I wydaje się, że jasne jest, dlaczego: po pierwsze, po zakończeniu studiów są otwarte drzwi do rynku pracy w Europie, po drugie – inny kraj, Europa i, jak wielu uważa, więcej możliwości, a po trzecie prestiż. Z drugiej strony – problemy z dokumentacją, drogą, nieznajomymi i językiem…

Struktura szkolnictwa wyższego w Polsce trochę różni się od struktury ukraińskiej: licencjat jest wymagany przez trzy lata, dwa – w stopniu magistra, dwie sesje rocznie, wykłady, seminaria. Różnica polega na tym, że nie ma poziomu specjalisty i licencjat na Ukrainie odbywa się przez cztery lata.

Co mamy w sesji?

Na Ukrainie można otrzymać ocenę  automatem, jeśli student uczestniczył we wszystkich zajęciach, odpowiadał na pytania praktyczne i zaliczył moduły. W Polsce mamy możliwość zaliczenia sesji z wyprzedzeniem. Nazywa się to zerówka i można je wykonać przed oficjalną sesję egzaminacyjną. Więc można zdać wszystkie egzaminy wcześniej i mieć trzy tygodnie wolnych. Jeśli student  nie zda sesji pierwszy raz – to ma szansę w sesji poprawkowej, a jeśli po raz drugi – to uniwersytet  ma prawo go wydalić, a jeśli ma szczęście,  to mogą  ponownie dać mu szansę zdania egzaminów, za które również musi zapłacić czyli w takiej sytuacji student otrzyma warunek. Wpis warunkowy (warunek) to jedyna możliwość uratowania swojego statusu w szkole wyższej w przypadku niezdanej sesji z jednego lub więcej przedmiotów. Pozwala on uzyskać szansę na powtórzenie semestru lub kolejne podejście do egzaminu – w zależności od decyzji osoby prowadzącej zajęcia.

Zapomnij o oficjalnych ubraniach, tutaj masz możliwość pokazać swój unikalny styl!

Co najbardziej podoba polskim studentom – to własne ubiory. Innymi słowami nikt nie patrzy na twój styl odzieży. Przyszłam zimą w szortach i butach czy w lekkiej sukience – nikt nie zaczyna o tym dyskutować. W Polsce studenci „wyznają” styl casual, czyli ubierają się w sposób dla nich wygodny.  Dziewczynę w szpilkach lub chłopca w garniturze można zobaczyć wyłącznie dwa razy w roku akademickim – podczas sesji zimowej i letniej, i to bez przesady.

Praca dla studentów

Interesującym tematem dla młodzieży też jest praca. Nie ma tutaj żadnych sekretów, jak i w Ukrainie tak i w Polskie prawie każdy student może znależc dla siebie pracę. Oczywiście, że pracodawca nikomu na głowę nie spadnie, ale jeśli człowiek jest w tym zaangażowanym, zna język, chociażby na poziomie podstawowym  i chcę zarobić dodatkowe pieniędzy, to każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak w Polsce student zarobi więcej: gdy na Ukrainie za godzinę pracy płaci się, na przykład 20 UAH, to  w Polsce można uzyskać blisko 40 UAH albo nawet i więcej.

Kateryna Petrova, 11 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code