Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Diecezjalne Dni Młodzieży w Żytomierzu – 2015

Diecezjalne Dni Młodzieży w Żytomierzu – 2015

Źródłó - profil diecezji kijowsko-żytomierskiej na plus.google.comW dniach 27 marca – 29 marca 2014 roku w Żytomierzu odbyły się XXIII Diecezjalne Dni Młodzieży (DDM). Przybyło na nie prawie 500 młodych osób z różnych zakątków Ukrainy.

Już tradycyjnie odkrywał Dzień Młodzieży biskup senior Jana Purwiński. On, który był na początków wszystkich Dni Młodzieży, zawsze cieszy się, widząc setki młodych katolików w Żytomierzu. Zebraną młodzież oraz ich opiekunów przywitał jeden z organizatorów imprezy — ks. Lukas Żorże Perocci z Brazylii, który również zwrócił się do wszystkich obecnych proboszcz parafii św. Zofii Wiktor Makowski.

Ks. Lukas Żorże, głowa Komitetu organizacyjnego krótko przedstawił hasło tegorocznych uroczystości, które brzmi: «Błogosławieni czystego serca». O czystości, miłości a nawet – seksualności rozważali uczestnicy XXIII DDM.

W tym roku każda parafia nie miała możliwości być reprezentowaną oddzielnie, drogą losową wszystkich uczestników DDM podzielono na 40 grup. Żytomierska młodzież występowała w roli animatorów. Taki eksperyment okazał się dosyć udany, sądząc z reakcji młodzieży. To dało możliwość wszystkim lepiej zintegrować się w ramach imprez, które odbywały się w tych dniach w Żytomierzu.

Niespodzianką stało się to, że Drogę Krzyżową, która zazwyczaj odbywała się w piątek, zastąpiono innym punktem programu. A mianowicie, nabożeństwem „Siedmiu słów Jezusa na krzyżu”. Nastolatkowie mogli przeżywać wewnętrzne emocje Jezusa podczas jego Drogi Krzyżowej.

Dni Młodzieży odbywają się co roku w każdej rzymskokatolickiej diecezji na Ukrainie. Każdego roku młodzi katolicy rozmyślają nad pewnym tematem, zwracając uwagę na ważne szczegóły. Obowiązkowo takie dni mają swoje „rodzynki”. Tegoroczne dni młodzieży w diecezji kijowsko-żytomierskiej też miały sporo ciekawych momentów. Jednym z nich było przeprowadzenie „Expo powołań”.

Młodzi ludzie – to duża i potężna siła, która zmienia świat. I zawsze przed młodzieżą staje pytanie: „Jak powinienem się realizować?”. 28 marca w Żytomierzu kółka rodzinne, zgromadzenia zakonne i inne wspólnoty parafialne przedstawiły swoje własne warianty pracy nad przemianą świata, zaczynając od siebie.

Źródło - Julia Zawodowska„Expo powołań” – to tegoroczna wystawa powołań, na której było bardzo interesująco i niezwykle przedstawiono życia zakonnic i mnichów. Każdy z nich wesoło i w swój sposób przedstawiał sposób życia i służenia Bogu i ludziom.

Nikt z nas nawet nie mógł pomyśleć, że poważni zakonnicy i zakonnice mogą tak radośnie prezentować swój sposób życia. Na wystawie przedstawiono ponad dziesięć różnych żeńskich i męskich zgromadzeń: Bracia Mniejsi Franciszkanie, Towarzystwo Salezjańskie Dona Bosko, Palotyni, Misjonarze oblaci, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, siostry – Palotynki, siostry Salezjańki, siostry Odkupiciela Jezusa, zgromadzenie sióstr Sercanek, siostry Kongregacji Jezusa, siostry – Nazaretanki, siostry św. Józefa i inne.

Podczas imprez wszyscy razem rysowali, śpiewali i brali udział w różnych konkursach, wygrywając nagrody, poznawali działalność duchownych osób i rodzin w parafialnych wspólnotach, otrzymywali prezenty.

Wieczorem 28 marca niespodziewanym gościem uroczystej wieczornej modlitwy stał się о. Waldemar Pawelec. On wygłosił świetne kazanie do młodzieży podkreślając to, że największym skarbem są stosunki z innymi ludźmi i Bogiem. Pod koniec drugiego dnia organizator ks. Żorże Perocci podarował każdemu uczestnikowi ХХІІІ DDM malutkie prezenty: miodowy piernik w formie serca i kawałek mydła. Stały się one symbolami tegorocznego spotkania i zachęceniem do tego, aby zachować swoje serce w czystości.

We wspólnej modlitwie młodzież zjednoczyła się razem z arcybiskupem Piotrem Malczukiem pod czas obchodów Niedzieli Palmowej. JE po mszy pogratulował i wręczył młodzieży z wielodzietnych rodzin dyplom specjalne błogosławieństwo, dziękując ich rodzicom, że przyjęły Dar Boga.

XIII Diecezjalne Dni Młodzieży zakończyły się w ciszy i spokoju. Ich uczestnicy wrócili do swoich mieszkań, do codziennych obowiązków. Lecz nie zakończyła się podróż, w której każdy powinien szukać swoją drogę do Boga. A za rok – znów przyjadą do Żytomierza, żeby uczyć się, jak znaleźć siłę by dalej przez życie nieść własny Krzyż.

Anna Denysiewicz, 31.03.15 r.


{morfeo 789}

{youtube}{/youtube}