Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Dialog międzykulturowy na Śląsku

Dialog międzykulturowy na Śląsku

Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie odwiedziła grupa 70 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Ukrainy. Goście spędzili siedem dni w Dąbrowie Górniczej i Będzinie, gdzie w ramach projektu „Most ponad granicami. Polsko-ukraińska wymiana młodzieży” integrowali się z polskimi rówieśnikami. Projekt zorganizowano w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Polsko – ukraińska wymiana młodzieży” przez Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Podczas pobytu w Polsce młodzież odwiedziła, m.in. Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Zamek w Będzinie, Pałac Schoena w Sosnowcu oraz zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu.

Młodzież z Polski i Ukrainy wspólnie zobaczyli także nową siedzibę Muzeum Śląskiego w Katowicach. Projekt przewidywał tematyczne warsztaty. Uczniowie uczyli się języka polskiego i ukraińskiego, uczestniczyli w zajęciach plastycznych, artystycznych, dziennikarskich i filmowych. Wspólna zajęcia integracyjne tj. gra w kręgle czy gra miejska, prowadzone w mieszanych polsko-ukraińskich grupach były doskonałą okazją do wzajemnego poznania oraz zintegrowania grup z Polski i Ukrainy.

Na zakończenie pobytu w Polsce polska i ukraińska młodzież przygotowała występ artystyczny, podczas którego uczniowie wykonali polskie i ukraińskie utwory muzyczne, tańce ludowe oraz zaprezentowali inscenizację sztuki M. Gogola „Noc wigilijna” w języku polskim. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników.

Współpracując z młodzieżą ukraińską, mieliśmy możliwość nie tylko poznania samych uczestników wymiany, a także ich tradycji i kultury. Dla mnie było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ poznałem Arseniego, który nauczył mnie jak mówić w języku ukraińskim – mówi Maciek Tadej z I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. – Mamy nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w kolejnym podobnym projekcie z wymiany młodzieży z Polski i Ukrainy, który stanowić będzie dla nas nowe wyzwania.

– Ja również jestem bardzo zadowolony z udziału w projekcie wymiany, ponieważ program zajęć był bardzo interesujący i poznałem wielu ciekawych młodych ludzi z Polski, z którymi będę dalej utrzymywać znajomość – Arsenii Kolenchenko, uczeń szkoły językowej „Nasza Szkoła” w Chmielnickim.

W projekcie wzięły udział szkoły z Ukrainy z okręgu winnickiego, chmielnickiego, kirowogradzkiego, dniepropietrowskiego, mikołajewskiego i chersońskiego oraz szkoły polskie z regionu Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego: I i V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej, I i II Liceum Ogólnokształcące w Będzinie, Prywatne Liceum im. M. Wańkowicza w Katowicach oraz Zespół Szkół Ekonomicznym im. K. Adamieckiego w Dąbrowie Górniczej.

Patronat honorowy nad projektem objęli: Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza oraz Prezydent Miasta Sosnowiec.

Nela Szutiak, 26.11.15 r.