Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Delegacja z Ukrainy na uroczystościach z okazji 534. rocznicy nadania praw miejskich dla Sędziszowa Małopolskiego

Delegacja z Ukrainy na uroczystościach z okazji 534. rocznicy nadania praw miejskich dla Sędziszowa Małopolskiego

Przy mikrofonie burmistrz miasta Żmerynki Anatolij KusznirUroczysta Msza święta w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, uroczysta sesja Rady Miasta w sędziszowskim Domie Kultury oraz spotkania z przedstawicielami władz gminnych i powiatowych – podczas pobytu w Sędziszowie delegacja ze Żmerynki i innych miast obwodu winnickiego wzięła udział we wszystkich najważniejszych uroczystościach z okazji 534. rocznicy nadania praw miejskich Sędziszowowi Małopolskiemu.

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w 534 rocznicę nadania praw miejskich Sędziszowowi Małopolskiemu przez króla Kazimierza Jagiellończykaz udziałem ukraińskiej delegacji wręczono wyróżnienia i tytułu dla honorowych obywateli naszego miasta i zasłużonych dla ziemi

W trakcie uroczystości przewodniczący RM Jerzy Kiebała oraz wiceprzewodniczący Stanisław Bochenek i Piotr Bała wraz z burmistrzem Bogusławem Kmieciem wręczyli tytuły Honorowego Obywatela Miasta Sędziszów Małopolski przyznane pośmiertnie ks. Stanisławowi Maciągowi oraz pani Helenie Szczęsnej. Wyróżnienie dla ks. Maciąga odebrał obecny proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Sędziszowie, w której pracował ksiądz kanonik, natomiast wyróżnienie dla pani Heleny Szczęsnej odebrał jej bratanek.

Wręczone zostały też wyróżnienia Zasłużony dla Ziemi Sędziszowskiej, które przyznano: dr Stanisławowi Dziurzyńskiemu, Klasztorowi Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim, w imieniu którego odebrał je gwardia o. Stanisław Szlosek, LO im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim, które reprezentowały dyrektor Lucyna Doroba oraz wicedyrektor Halina Szela, Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Sędziszowie Małopolskim reprezentowanemu przez Władysława Antosa i dr Joanna Leśniak, a także Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Sędziszowie Małopolskim, który reprezentował dowódca sędziszowskiej jednostki chorąży Bartłomiej Feret oraz Strzelcy i Orlęta.

Uroczysta sesja Rady Miasta Sędziszowa została wzbogacona występem lokalnego zespołu artystycznego oraz popisem artystki z firmy Ice Evolution, która wyrzeźbiła z lodu sędziszowskie ratusz i godło.

– Sądząc z rozpędu, który nabrała nasza współpraca w roku ubiegłym, możemy spodziewać się taj samo owocnej aktywności w roku bieżącym. Wczoraj uczestniczyliśmy w polsko-ukraińskim forum biznesowym, wcześniej nasz zespół jazzowy ze Żmerynki występował w Sędziszowie. Za kilka tygodni nasi szachiści pojadą do Sędziszowa na turniej, w którym weźmie udział kilkaset osób – powiedział na zakończenie spotkania burmistrz Żmerynki Anatolij Kusznir.

W ramach dwudniowej oficjalnej wizyty delegacji z obwodu winnickiego do Podkarpacia, strona ukraińska odwiedziła polskie przedsiębiorstwa, pałac Potockich w Łancucie, cmentarz żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej w tym mieście oraz zacieśniła więzi z polskimi partnerami z Sędziszowa Młp. i powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Słowo Polskie, 06.05.17 r.

 


v