Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Decentralizacja na praktyce w Żytomierzu

Decentralizacja na praktyce w Żytomierzu

W dniach 30-31 maja 2016 roku w sali konferencyjnej Żytomierskiej Administracji Obwodowej odbyło się seminarium praktyczne „Decentralizacja na praktyce”.

Warsztaty w stolicy Wschodniego Wołynia organizowano w ramach projektu „Polskie doświadczenie decentralizacji oraz edukacja w dziedzinie samorządności dla liderów z Centralnej Ukrainy” przy wsparciu Żytomierskiego Regionalnego Oddziału Stowarzyszenia Miast Ukrainy oraz Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Do udziału w seminarium praktycznym zaproszono aktywnych działaczy społecznych oraz  urzędników.

Trenerzy z Polski oraz Ukrainy opowiedzieli o polskim doświadczeniu w realizacji reformy decentralizacji, mówili o aktualnych zasadach zarządzania, ustawodawstwie i odpowiedzialności. Bardzo interesującą dla przedstawicieli organizacji społecznych okazała się informacja o potrzebie założenia funduszy dla realizacji programów grantowych jako kolejnego etapu decentralizacji w Polsce.

Uczestnicy spotkania w Żytomierzu mieli okazję dowiedzieć się o roli wójta, burmistrza oraz rad połączonych jednostek samorządowych.

W obwodzie żytomierskim zarejestrowano 10 połączonych jednostek terytorilanych (Irszańska, Wysokiwska, Wyszewycka, Dubriwska, Kornynska, Narodycka, Nowoboriwska, Potiiwska, Teteriwska, Czerwonenska). Wkrótce ma powstać 28 kolejnych.

Mamy nadzieję, że seminarium „Decentralizacja na praktyce”, które odbyło się w Żytomierzu, stanie się kolejnym krokiem do realizacji reformy decentralizacji. Oraz że w wyniku tych reform powstaną silne, samodzielne jednostki samorządowe, odpowiedniki polskich gmin.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia: oda.zt.gov.ua, 01.06.16 r.