Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Darth Vader zamiast Lenina. Ukraińcy wybierają nowe władze

Darth Vader zamiast Lenina. Ukraińcy wybierają nowe władze

Źródło - Sergiusz Tolstichin25 października na Ukrainie odbyły się wybory samorządowe. Tym razem w pierwszych porewolucyjnych wyborach władz lokalnych działał system proporcjonalny (za wyjątkiem rad wiejskich, gdzie kandydatów wybiera się większościowo). Generalnie, nowe wybory są odzwierciedleniem pierwszego etapu decentralizacji, kiedy władza centralna odda regionom dużo więcej praw, szczególnie jeśli chodzi o podział budżetów lokalnych.

W tym roku Ukraińcy wybierają merów 358 miast (w miastach o ludności powyżej 90 tysięcy wybory mogą odbyć się w dwie tury w przypadku, jeśli w pierwszej żaden z kandydatów nie otrzyma poparcia ponad 50 proc. głosów), a także radnych w 869 rad różnych szczebli (wojewódzkie, rejonowe, wiejskie).

I nawet w tych trudnych i ważnych dla państwa chwilach Ukraińcy nie tracą poczucia humoru, zwłaszcza w Odessie, gdzie kandyduje prawdziwy Darth Vader, któremu pomaga Chewbacca. Tym razem bez powiedzenia dla „Mrocznego Lorda”, ponieważ obaj zostali zatrzymani przez policję i doprowadzeni do sądu. Miejscowy Lord Vader jest postacią bardzo popularną w Odessie, ku jego czci niedawno nawet postawiono pierwszy na świecie pomnik na miejscu zniesionego pomnika Lenina, natomiast w głowie nowego umieszczono WI-FI nadajnik, który bezpłatnie łączy wszystkich chętnych do Internetu.

Sergiusz Tolstichin, 25.10.15 r.