Jesteś tutaj: Home » Z życia Kościoła Katolickiego » Aktualności/Новини » Dane statystyczne Kościoła

Dane statystyczne Kościoła

Annuario Pontificio, czyli rocznik papieski potwierdza zatem, że liczba katolików na świecie stale rośnie, nieco szybciej niż światowa populacja. Jest nas aktualnie 1 166 mln.

Rocznik statystyczny zawiera dane z roku 2008 i zestawia je z informacjami z roku 2000.

W ciągu 8 lat Kościół najbardziej rozwinął się w Afryce (o 33 proc.) i Azji, ( o 15 proc.) W Europie liczba katolików utrzymuje się na stałym poziomie. Bardzo powoli, zaledwie o jeden procent w ciągu ośmiu lat, wzrosła liczba kapłanów. Dynamika ta nie nadąża za całościowym rozwojem Kościoła i dlatego rośnie liczba wiernych przypadających na jednego kapłana: z 2579 do 2849. Dość wyraźnie wzrosła natomiast liczba seminarzystów, o niemal 29 proc. w ciągu ośmiu lat.

Nowy rocznik statystyczny ukazuje też negatywne tendencje we współczesnym Kościele, a w szczególności kryzys życia zakonnego. Sióstr zakonnych jest dzisiaj 740 tys. Jednakże ich liczba w ciągu zaledwie ośmiu lat spadła o niemal 8 proc. Tendencja ta nie dotyczy Afryki i Azji, gdzie zakonnic przybyło odpowiednio o 21 i 16 proc.

Kurczą się również szeregi braci zakonnych (z 55 057 do 54 641). Co ciekawe, jeśli ta tendencja się utrzyma, za kilka lat będzie ich mniej niż diakonów stałych.

Diakoni stali to kategoria katolików, która we współczesnym Kościele rozwija się najdynamiczniej. W latach 2000-2008 ich liczba wzrosła o niemal 34 proc. Jest ich aktualnie ponad 37 tys.

Systematycznie spada też liczba księży-zakonników (ze 139 tys. do 135 tys.), choć wzrasta, jak już wspomnieliśmy, liczba księży diecezjalnych (z 266 tys. do 272 tys.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code