Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Czytanie Narodowe w Winnicy po raz dziewiąty

Czytanie Narodowe w Winnicy po raz dziewiąty

Miłośnicy polskiej poezji i prozy gromadzili się w pierwszą sobotę września w różnych miejscach w Winnicy w celu wzięcia udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania.

Wspólnie z Parą Prezydencką w Warszawie oraz Polakami na całym świecie czytali „Balladynę” autorstwa Juliusza Słowackiego.

Do akcji przyłączyli się także przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Konsul Generalny Damian Ciarciński wziął udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez „Konfederację Polaków XXI Wieku”, które odbyło się na Placu Muzealnym w Winnicy.

Wicekonsul Bartosz Szeliga uczestniczył w czytaniu zorganizowanym przez „Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” w Centrum Kultury Polskiej im. I. J. Paderewskiego na Uniwersytecie Technicznym. Wicekonsul Joanna Szeliga czytała z młodzieżą i dorosłymi w Liceum nr 7 w Winnicy na zaproszenie „Związku Polaków Winniczyzny”.

Na placu przed byłym kościołem jezuitów w Winnicy i pomnikiem przedstawiającego młodego Tarasa Szewczenkę zgromadziło się blisko 50 osób – w większości członkowie i prezesi organizacji polskich a także – studenci z Donieckiego Uniwersytetu Narodowego, poloniści i duchowieństwo z klasztora kapucynów.

Słowo powitalne wygłosił konsul Damian Ciarciński oraz dziekan Donieckiego Uniwersytetu Anatolij Zagnitko. List od Pary Prezydenckiej przeczytała polonistka Lidia Paulukiewicz oddelegowana przez ORPEG. Następnie po pięknym wykonaniu na skrzypcach utworu muzycznego uczestnicy akcji po kolei czytali „Balladynę”. Łącznie udział w akcji na placu Szewczenki wzięło blisko 50 osób. Impreza została zorganizowana przez organizację społeczną „Konfederacja Polaków XXI wieku” przy wsparciu winnickiego samorządu, KG RP w Winnicy oraz Winnickiej Państwowej Administracji Obwodowej.

Redakcja, zdjęcia: Redakcja, KG RP w Winnicy, 5 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code