Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Czy łatwo być przesiedleńcem?

Czy łatwo być przesiedleńcem?

W okresie 1 stycznia – 30 czerwca społeczna organizacja „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu oraz „Rada Społecznych inicjatyw”, z siedzibą w Kijowie, realizowały projekt „Pomoc przesiedleńcom ze Wschodu Ukrainy”. Projekt był skierowany od uciekinierów z Donbasu, mieszkających w Kijowie i obwodzie kijowskim.

Do realizacji projektu zostali dołączeni specjaliści z dziedziny prawa i psychologii. Przesiedleńcom okazywano pomoc psychologiczną oraz pomoc w adaptacji do nowych warunków życia.

Po usługi darmowego prawnika do organizatorów zwróciło się ponad 350 osób, psychologa – ponad 500 (w tym osoby niepełnoletnie). W warsztatach biznesowych i psychologicznym wzięło udział ponad 300 osób. Wśród tych przesiedleńców, którzy zwracali się po pomoc były także osoby pochodzenia polskiego. Oni dołączają do życia miejscowych Polaków, uczą się języka przodków.

Podsumowując spotkania z przesiedleńcami, warto powiedzieć, że największe problemy, z jakimi spotykają się przesiedleńcy, z czasu opuszczenia swoich domów, jest rozwiązywanie różnych problemów administracyjnych, pytania majątkowe, rekompensacja kosztów, nadanie informacji dot. zmian w ustawodawstwie podatkowym, itd.

Analizując problemy, z jakimi zwracali się przesiedleńcy do psychologów, można wymienić następujące: podwyższona drażliwość, niepokój, stały strach; prawie całkowite nieprzyjęcie czegoś zupełnie nowego, poczucie niepełnosprawności, niższości; apatia do życia, negatywny stosunek do wszystkiego, co się dzieje, obrażanie się na władzę i na życie w ogóle; konflikty rodzinne na podstawie trudności społeczno-ekonomicznych; stres u dzieci przez brak pieniędzy u ich rodziców.

W ramach projektu zostało zorganizowano kilka warsztatów biznesowych pt. „Jak zająć pierwsze miejsce wśród interesantów na dobra pracę i mój pierwszy krok na własny biznes”; „Pomożemy sobie i rodzinie w sytuacji kryzysowej” oraz kilka szkoleń psychologicznych dla dorosłych i dzieci. Dzieci przesiedleńców w wzięły udział w wycieczkach po Kijowie.

Projekt został dofinansowany ze środków The National Endowment for Democracy.

mgr Walentyna Jusupowa,Prezes obwodowej organizacji „Studencki Klub Polski”, 14.07.15 r.


{morfeo 899}

{youtube}{/youtube}