Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Czuwanie i poświęcenie pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę

Czuwanie i poświęcenie pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę

Wielka Sobota to szczególny dzień Triduum Paschalnego, w którym wierni biorą udział w całonocnym modlitewnym czuwaniu przy Grobie Pańskim. Od rana w kościołach odbywają się tradycyjne poświęcenia pokarmów wielkanocnych a wieczorem Wigilia Paschalna.

Poświęcenie pokarmów miało także miejsce w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Sądowej Wiszni (obw. lwowski), gdzie w godzinach 10, 12 i 15.00 ks. proboszcz Berard Zadojko po krótkim wyjaśnieniu, jak i po co modlić się przed jedzeniem i po jedzeniu, poświęcił przyniesione w koszyczkach, okrytych kolorowymi hustami kiełbasy, babki wielkanocne (paski), kraszanki i słodycze.

W bieżącym roku Wielkanoc na Ukrainie świętowana jest w tym samym dniu przez wiernych obrządków kościoła wschodniego i zachodniego. Szczególnie odczuwalna jest atmosfera zbliżającego się święta w Wielką Sobotę na terenach byłych wschodnich województw II RP, gdzie religijne chrześcijańskie tradycje są znacznie bardziej zakorzenione w świadomości mieszkańców, niż za Zbruczem. Z wielkanocnymi koszykami po ulicach chodzą i katolicy i prawosławni, witając się słowami „Pochwalony Jezus Chrystus” i „Sława Isusu Chrystu”. Wieczorem wszyscy zbiorą się w kościołach na Wigilię Paschalną.

Słowo Polskie, 15.04.17 r.