Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Czuwanie fatimskie w Dowbyszu

Czuwanie fatimskie w Dowbyszu

10 Maja 2014 roku do dowbyskiego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej  z okazji stulecia Objawień Fatimskich zjechali się wierni z Żytomierza, Korostenia, Kijowa i innych miast Ukrainy. Uroczystą Mszę Świętą celebrował bp Stanisław Szyrokoradiuk.

Uroczyste wprowadzenie Figurki Matki Bożej Fatimskiej do dowbyskiego sanktuarium miało miejsce 13 października 1990 roku. Od tego czasu do Pani Fatimskiej licznie przybywają nie tylko miejscowi parafianie (ok. 2 tys. osób w Dowbyszu są wyznania rzymskokatolickiego) ale także pielgrzymi, którzy corocznie biorą udział w uroczystościach. Matka Boża Fatimska opiekuje się ziemią dowbyską, na której od niepamiętnych czasów mieszka duże skupisko Polaków. 75 procent miejscowych mieszkańców ma polskie pochodzenie.

Świętowanie rocznicy Objawień Fatimskich zaczęło się 9 maja od całonocnego czuwania, wspieranego przez zespól „Radia Maria” na czele z dyrektorem Aleksym Samsonowym.

Biskup Stanisław, który w szczególny sposób przyczynił się do historycznych wydarzeń na Majdanie, odczytuje znaki czasu, interpretując historyczne wydarzenia w ukraińskim państwie, które odbywały się od listopada 2013 do marca 2014 roku. Przy wsparciu biskupa 17 lutego 2014, roku ks. Waldemar Pawelec razem z młodzieżą umieścili figurę Matki Bożej Fatimskiej w samym sercu Majdanu. W taki sposób Matka Boża z Fatimy ubolewała nad tym, co odbywało się na Majdanie w najtragiczniejszych dniach dla współczesnej Ukrainy. Dziś biskup Stanisław pełni funkcję ordynariusza diecezji charkowsko-zaporoskiej, gdzie trwają ciężkie walki z prorosyjskimi separatystami.

Tradycyjnie Msza Święta zakończyła procesją ulicami Dowbysza z udziałem kapłanów i wiernych. Pielgrzymi uczcili relikwie świętych, dzieci z Fatimy oraz Jana Pawła II. Na dziedzińcu Sanktuarium wszyscy parafianie i goście już w nieoficjalnej atmosferze spróbowali tradycyjnego polskiego bigosu.

Każdy, kto chciał mógł wypełnić kwestionariusz, w którym wpisywał swoje imię. Później te nazwiska trafią do Złotej Księgi w Portugalii z okazji 100-lecia objawień Matki Bożej Fatimskiej.
Maryja nas jednoczy i z Nią wygramy. Matko Boża Fatimska módl się za nami!

Anna Denysiewicz, bwp


Zdjęcia z uroczystości

{morfeo 573}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *