Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Cztery ukraińskie hromady z obwodu czernihowskiego podpisali dokumenty o współpracy z gminami Podkarpacia

Cztery ukraińskie hromady z obwodu czernihowskiego podpisali dokumenty o współpracy z gminami Podkarpacia

Spotkanie polskich i ukraińskich samorządowców w Jaśle. Fot. wb

Horodniańska, Dobriańska, Ripkinska oraz Snowska hromady podpisały dokumenty o współpracy z gminami Skoliszyn, Brzesk, Dębowiec oraz Tarnowiec.

Ceremonia podpisania odbyła się 8 marca w Jaśle na Podkarpaciu w miejscowym Domu Kultury. Czernihowski obwód jest bardzo aktywny w nawiązywaniu współpracy partnerskiej z polskimi gminami. W 2019 roku podobną współpraca rozpoczęła się między Brzostkiem a Baturynem oraz Pliskami, Pilzno ze Sośnicą, Mena z Żyrakowem. W roku 2022 Dębica podpisała umowę o współpracy z Niżynem.

Wszystkie polskie gminy są członkami Stowarzyszenia dorzecza rzeki Wisłoki, jednoczącego dwadzieścia dwie jednostki administracyjne Podkarpacia i Małopolski.

Podczas spotkania w Jaśle przedstawiciele delegacji ukraińskiej opowiedzieli o oporze raszystom w ich hromadach, reakcjach lokalnych mieszkańców na działania okupantów i pokazali materiały fotograficzne z czasów wyzwolenia i aktywnych działań bojowych.

Przyszła współpraca przewiduje wzajemne promowanie się, rozwój kontaktów w dziedzinie edukacji, medycynн, ochronн środowiska, energii, kultury i sportu. Ponadto – wymiana doświadczenia w zakresie bezpieczeństwa publicznego i obrony, pomocy społecznej, w celu wsparcia działań pomocy dla ofiar wojny i kryzysu humanitarnego. Priorytety obejmują promowanie rozwoju sektora rolnego i przemysłowego, małych i średnich firm, wzajemnej międzynarodowej promocji lokalnej działalności. Odrębna współpraca w dziedzinie zarządzania inwestycjami i prozą, wspólne inicjatywy dotyczące składania pro -podstawowych wniosków o finansowanie z funduszy UE i programów krajowych.

Wołodymyr Boyko, Czernihów, 11 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code