Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Członkowie chmielnickiego Związku Polaków im. Reymonta obchodzili 200. Rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza oraz 104. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Członkowie chmielnickiego Związku Polaków im. Reymonta obchodzili 200. Rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza oraz 104. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczyste obchody Dnia Niepodległości Polski i obchody uroczystości związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Dnia Polaków i Polonii poza granicami Polski, Dnia Flagi w tym roku Miejski Związek Polaków im.Władysława Reymonta w Chmielniku obchodził kilka dni.

W pierwszy dzień uczniowie języka polskiego mieli online spotkanie, które było poświęcone osiągnięciom Ignacego Łukasiewicza.W 2022 roku minęło 200 lat od jego narodzin, 170 od przeprowadzenia udanej destylacji ropy naftowej oraz 140 od jego śmierci. Mimo, że Łukasiewicz żył i działał w wieku XIX, to jego dokonania są ważne i dziś, w XXI wieku.

Na drugim spotkaniu uczniowie oglądali film „Niepodległość” który pokazuje drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski. Trzecie spotkanie to były warsztaty z robienia kotylionów i lekcja na temat Konstytucji 3 maja.

Niedzielne spotkanie, z okazji Święta Niepodległości, odbyło się w miejscowym kościele, gdzie był ochrzczony jeden z twórców niepodległej Polski Ignacy Jan Paderewski. Na obchody zebrała się liczna grupa osób polskiego pochodzenia, członków Związku i dzieci. Uroczystość zaczęła się od Mszy Świętej w języku polskim w intencji Ukrainy i Polski. Po Mszy była zaprezentowana uroczysta akademia i koncert z przedstawieniem dziejów wybitnych Polaków i całego narodu polskiego na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie przeczytali wiersze znanych polskich autorów. Potem na słuchaczy czekał quiz historyczny w którym wzięła udział większość zebranych. Odśpiewanie pieśni patriotycznych – jeszcze jeden punkt programu niepodległościowego, do realizacji którego dołączyła się sporą część obecnych. Każdy dostał upominek z symboliką narodową. Następnie nadeszła kolej konkursu dziecięcego rysunku patriotycznego. Głosowaniem publiczności wyróżniono trzy najlepsze prace. Autorzy dostali specjalne kosztowne nagrody. Pozostali uczestnicy konkursu również dostali nagrody uczestnictwa. Specjalnym poczęstunkiem Święta był rogal świętomarciński. Na koniec ksiądz proboszcz podziękował wszystkim zebranym za wspaniałą organizację tego wydarzenia i podkreślił znaczącą rolę każdego Polaka, a teraz i każdego Ukraińca, w walce o niepodległość kraju.

Projekt „Dla Niepodległości – kontynuacja” jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2022.

Eugenia Brylant, 24 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code