Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Czas działać! Katolicka młodzież z całego Podola spotkała się w dawnym Płoskirowie

Czas działać! Katolicka młodzież z całego Podola spotkała się w dawnym Płoskirowie

Od 21 po 23 sierpnia w Chmielnickim trwał XV Diecezjalny Dzień Młodzieży diecezji kamieniecko-podolskiej. 600 młodych katolików z różnych miejscowości gościła parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Ciekawostką przedsięwzięcia było to, że znacznie obniżył się wiek uczestników DDM. Coroczne spotkanie młodzieży znacznie się „odmłodziło”.

„Czas działać!” – z takim hasłem był związany cały program przedsięwzięcia. Młodzież uczestniczyła w warsztatach, wspólnie brała udział w Eucharystii, tańczyła i integrowała się. Razem z młodzieżą w dawnym Płoskirowie wspólnie przeżywali święto biskup ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski oraz biskup pomocniczy Radosław Zmitrowicz. Dostojni goście odprawiali Msze dla młodzieży, słuchali konferencji, modlili się, jedli i rozmawiali z młodymi katolikami z całęgo Podola.

Tematem pierwszego dnia była odpowiedzialność i potrzeba wspólnych aktywnych działań na rzecz budowy mocnego chrześcijańskiego państwa. Rodzynką dnia była modlitwa w duchu Taize oraz świadectwa o sile modlitwy podczas wojny na wschodzie – kapłana o. Aleksandra Kociura, żołnierza Denysa Bileckiego oraz matki jednego z obrońców Ukrainy – Ludmiły Hołubińskiej.

Najbardziej aktywny okazał się drugi dzień – Msza, modlitwy, konferencje, scenki, spotkania w grupach, koncert i masa innych ciekawostek, dynamicznie podchwytywanych przez młodzież.
Głównym rzecznikiem tegorocznego jubileuszowego Diecezjalnego Dnia Młodzieży stał się o. Edward Kawa OFM Conv. Opowiadał on o braku odpowiedzialności, obojętności i odrzucaniu Boga.

Organizatorzy święta stworzyli połączony chór z różnych parafii. Kleryk Mykoła Bystrycki napisał hymn DDM „Działać już czas!”, który stał się apelem nie tylko dla tych, kto uczestniczył w spotkaniu, lecz także dla wszystkich, kto usłyszy te słowa.

Po bogatym na wydarzenia i imprezy dniu odbył się koncert z udziałem zespołów „Weremij” (m. Kijów), „Światło miłości” (m. Dniprodzierżyńsk) oraz „Otwarci” (m. Chmielnicki).

Proboszcz parafii, która gościła DDM, o. Anatol Biłowus opowiedział, że tym razem w organizacji Dni Młodzieży pomagały mu także inne parafie dawnego Płoskirowa i okolic.  Zmieniono także system rozdawania posiłków – po okazaniu specjalnych talonów i w oddzielnych kontenerach.

Słowo Polskie, na podstawie informacji credo-ua.org, 25.08.15 r.


{morfeo 944}

{youtube}{/youtube}