Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Czarujący dźwięk Darów Jesieni (uaktualnione)

Czarujący dźwięk Darów Jesieni (uaktualnione)

Już minęły ostatnie dni września, oznajmujące  ukończenie zbioru urodzaju. Nadszedł czas, by  nasycone ciepłym słońcem owoce i jarzyny zaczęły … śpiewać?

Bardzo ciekawa impreza, a to była generalna próba przed koncertem niecodziennego zespołu Paprykałaba, odbyła się na sali obwodowej biblioteki Timiriaziewa 24 września br. Ten zespół jest znany przede wszystkim z tego, że zamiast tradycyjnych instrumentów muzycznych artyści wykorzystują warzywa.

Paprykałaba wykorzystuje instrumenty perkusyjne czyli dynie, melony, arbuzy, instrumenty basowe – kabaczki i marchewkę, też marchewkowe flety oraz szejkery – napełnione fasolą i pieprzem ziemniaki.

Na czele tej niezwykłej kapeli stoi Brytyjczyk, posiadający także polskie obywatelstwo, Benjamin Kop, który zaczął realizować dość niezwykły pomysł utworzenia „warzywnej kapeli” trzy lata temu po pobycie uczestników zespołu na ukraińskim festiwalu Art-Pole. W pewnym czasie artyści poczuli się głodni ale po znalezieniu jedzenia, przyszli muzycy zdecydowali by na początku wykorzystać je, w roli instrumentów muzycznych. I to im się udało.

Już 3 lata z rzędu Paprykałaba bierze udział w różnych festiwalach. Warsztaty muzyczne w tym roku odbyły się w trzech miastach Ukrainy –  Iwano-Frankowsku (d. Stanisławowie), Winnicy oraz Odessie.

Na Podolu spotkanie z tym zespołem odbyło się w następnym formacie – 23 września na pierwszą próbę zawitali wszyscy chętny spróbowania czegoś nowego, niektórzy z nich przebili się przez odbiór kwalifikacyjny, otrzymali instrumenty (czy raczej zestaw warzywny) i zaczęli próbę odtwarzania utworów muzycznych razem z głównym składem zespołu. 24 września odbyła się druga próba i wieczorem tegoż dnia w muzycznej szkole im. Leontowicza miał miejsce generalny koncert. Z pewnością można powiedzieć, że każdy może zostać uczestnikiem takiego zespołu i tworzyć nietradycyjną sztukę we własnym zakresie.

Inspiracją dla Paprykałaby stał się zespól z Iwano-Frankowska Perkałaba, coraz popularniejszy w kraju i zagranicą.

Śledźcie ogłoszenia na naszym portalu i nie przegapcie możliwości stać się częścią muzycznego zespołu Paprykałaby, żeby potem zdziwić swoich znajomych i krewnych opowiadaniem, jak wirtuozyjnie zagraliście solo na marchewce!

Tekst, zdjęcia oraz wideo Wika Draczuk, opracowanie Ania Szłapak oraz Anatol Fedoryszyn, BWP

 

Zdjęcia z koncertu

{morfeo 414}

oraz wideo

{youtube}FDIjQa43MLY{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code