Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Część trasy VIA CARPATHIA przebiegnie przez Ukrainę

Część trasy VIA CARPATHIA przebiegnie przez Ukrainę

Część międzynarodowego korytarza transportowego VIA CARPATHIA od Bałtyku do Morza Egejskiego i Czarnego będzie przebiegała przez Ukrainę.

3 marca w Warszawie przedstawiciele dziewięciu państw podpisali deklarację o rozpoczęciu budowy transeuropejskiej trasy, łączącej północ Europy z południem z odgałęzieniami w kierunku Ukrainy i Białorusi. „Ukraińskie” odgałęzienia znacznie skróci drogę samochodów ciężarowych do portów morskich nad Morzem Czarnym.

Dołączenie Ukrainy i Turcji do współpracy w ramach VIA CARPATHIA i rozszerzenie inicjatywy na kraje, nie wchodzące do UE jest ważnym elementem dzisiejszej deklaracji – napisano w oświadczeniu polskiego ministerstwa infrastruktury i budownictwa.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa wraz z przedstawicielami Węgier, Ukrainy, Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii, Litwy i Turcji podpisał dziś deklarację, dotyczącą dalszej współpracy w rozwoju korytarza Via Carpathia oraz aktualizacji jego przebiegu.  W imieniu Ukrainy deklarację w sprawie VIA CARPATHIA podpisała zastępczyni ministra infrastruktury Oksana Rejter.

Marszałek polskiego Sejmu Marek Kuchciński przypomniał, że dziesięć lat temu po raz pierwszy intencję budowy VIA CARPATHIA podpisały cztery państwa.

– Dzisiaj mamy dwakroć więcej państw i deklaracja „Łańcut 2” jest podpisywana w ministerstwie infrastruktury i budownictwa […] realizujmy VIA CARPATHIA z odgałęzieniami tak, aby cała Europa wzdłuż granic Schengen była obudowana tą wielką trasą komunikacyjną – powiedział.

Słowo Polskie, 04.03.16 r.