Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Cytaty Giedroycia w Tarnopolu

Cytaty Giedroycia w Tarnopolu

Autor zdjecia: Tamta GuguszwiliWystawę „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” można oglądać w Tarnopolu do końca października.

26 tablic z najbardziej znanymi cytatami redaktora „Kultury” można oglądać do końca października w tarnopolskiej galerii „Bunkermuz” (bulwar Szewczenki 1). Nazwy niektórych tablic wystawy symbolizują główne okresy działalności wydawniczej Jerzego Giedroycia oraz Instytutu Literackiego. Ukraińskim widzom najbardziej wpada w oczy cytat: „Niezależna Ukraina dla naszej przyszłości jest dużo ważniejsza, niż członkostwo w NATO”.

Organizatorami wystawy w Tarnopolu są Konsulat Generalny RP w Łucku oraz Instytut Literacki. – Pamiętam dyskusje w latach 60. w mojej rodzinnej miejscowości pod Warszawą, kiedy do ojca przychodzili znajomi. Razem słuchaliśmy radio „Swobodę”. Z jej audycji po raz pierwszy dowiedziałem się o Giedroyciu. Już wtedy mówiono o rozpadzie ZSRS i co my – Polacy, Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini i Litwini będziemy wtedy robili. Po pierwsze – nie ruszać granic, nawet tych, które zmieniono w niesprawiedliwy sposób. Dla wielu Polaków to była katastrofa, jak i dla polskich emigrantów w Londynie, Paryżu i USA. Giedroyc dużo czasu poświęcił rozwojowi polsko-ukraińskich stosunków. Zapraszał do europejskich salonów inteligencji także przedstawicieli naszych narodów. To był trudny proces, bowiem do dialogu redaktor „Kultury” zapraszał także byłych upowców. A temat Rzezi Wołyńskiej w owym czasie był bardzo gorący. Ale Giedroyc nie bał się i chciał o tym rozmawiać – powiedział podczas otwarcia wystawy konsul KG RP w Łucku Krzysztof Sawicki.

Jerzy Giedroyc był założycielem i jedynym redaktorem czasopisma „Kultura”, wydawanego w 1947-2000 latach w Paryżu. Ten miesięcznik w znacznej mierze wpływał i tworzył świadomość polityczną i kulturalną polskiej inteligencji na emigracji oraz w kraju. Giedroyc jest znany z tzw. „ukraińskiej strategii”. Na łamach „Kultury” publikowano teksty, poświęcone trudnym stosunkom polsko-ukraińskim podczas Drugiej wojny światowej. W wydawnictwie Giedroycia publikowano książki polskich, rosyjskich, ukraińskich i zachodnich autorów.

Po eksponowaniu wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Instytutu Literackiego” w Tarnopolu, następnym miastem, do którego ona trafi, będzie Równe.

Słowo Polskie, zdjęcia: Tamta Guguszwili, 05.10.15 r.