Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Cytat. Wiktoria Radik o Włodzimierzu Wysockim

Cytat. Wiktoria Radik o Włodzimierzu Wysockim

Źródło - www.dk.com.uaO Włodzimierzu Wysockim, polskim poecie i znanym fotografie z Kijowa po kolejnej uroczystości poświęconej jego pamięci, opowiada Wiktoria Radik, wieloletnia działaczka na rzecz odrodzenia kultury polskiej na Ukrainie:

Wiktoria Radik: Wczoraj (8 kwietnia) odbyła się bardzo ważna dla środowiska polskiego w Kijowie impreza, organizatorami której było Kijowskie Stowarzyszenie Polaków „Zgoda” wspólnie z Domem Ukraińskich Naukowców i Akademią Nauk Ukrainy. Nasze przedsięwzięcie nie całkiem mieściło się w formacie koncertu. To był wieczór pamięci polskiego poety i znanego kijowskiego fotografa Włodzimierza Wysockiego w 120-lecie jego śmierci.

Włodzimierz Wysocki jest pochowany na Cmentarzu Bajkowym w Kijowie, z tym że niestety jego grób do dziś nie zachował się, ale odnaleźliśmy mogiłę matki poety Maksymiliany Wysockiej. To było w 1994 roku, epitafia na jej mogile były na tyle ciekawe, że odczytywaliśmy ją palcami do końca (normalnie przeczytać już się nie dało), a grób był bardzo zniszczony i co ciekawe – stała przy nim ławka-stół jak wg ukraińskiej tradycji stoją stoły na miejscowych cmentarzach… Więc odczytaliśmy palcami to epitafium, – przepiękny wiersz poświęcony matce i Bogu, i pomyśleliśmy, że trzeba odnaleźć ślady jej syna, poety który ułożył ten wiersz dla swojej matki. No i zaczęliśmy pracować w archiwum i odnaleźliśmy wydany w 1896 roku przez jedno z kijowskich wydawnictw tomik wierszy Włodzimierza Wysockiego. Okazało się że to ten sam Wysocki.

Zachwyciły nas piękne wiersze o Ukrainie, o kozactwie, o szlachcie, liryczne poematy „Laszka”, „Bociany”, „Oksana”. Wysocki był ostatnim z nurtu „ukrainofilskich” poetów kresowych po Gościńskim, Zalewskim… W Polsce Wysocki jest dużo lepiej znany wśród filologów, niż u nas na Ukrainie.

Ale Włodzimierz Wysocki w Kijowie jest również znany jako fotograf, jeden z najlepszych fotografów początku XIX wieku. Bardzo chciałam odnaleźć jego prace fotograficzne, obeszłam w tym celu pięć muzeów i archiwów w Kijowie. Udało mi się znaleźć 48 odbitek autorstwa Polaka z Kijowa. Fotograficzna pracownia Wysockiego znajdowała się na ulicy Luterańskiej 1.

Zebraliśmy te zdjęcia i zrobiliśmy wystawę, a wczoraj zorganizowaliśmy wieczór pamięci Włodzimierza Wysockiego.

Opracowanie nagrania: Ania Szłapak, 15.04.15 r., KZ