Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Co wiem o Polsce?

Co wiem o Polsce?

Na to pytanie próbowało odpowiedzieć 59 uczestników ogólnoukraińskiego konkursu wiedzy o Polsce, który odbył się 13 grudnia w Chmielnickim (d. Płoskirowie). Test, składający się z pytań w stylu: „Jak prawidłowo zwracać się do kardynała?” czy „Jak w Polsce zapytać o drogę do biblioteki?”, razem z częścią oficjalną trwał blisko dwóch godzin.

Przedsięwzięcie, w którym wzięli udział goście z Odessy, Winnicy, Łucka, Żytomierza, Szepietówki oraz wielu innych miast Ukrainy, odbyło się na sali lekcyjnej hotelu „Centralnyj”. Za sprawdzanie prac, które trwało przez cały wieczór 13 grudnia i nawet część następnego dnia, zabrał się Jerzy Kowalewski, autor licznych podręczników dla nauki języka polskiego, w asyście innej polonistki.

Po sprawdzeniu prac ogłoszono dziewięciu zwycięzców w trzech kategoriach – I, II i III rok nauczania języka polskiego. Najlepsi  otrzymali aparaty fotograficzne, za drugie i trzecie miejsce należały się nagrody w postaci słowników oraz książek historycznych. Ufundowanie nagród, jak i cały konkurs, zostały zorganizowane przez polską fundację pozarządową „Wolność i Demokrację”, która wspiera rozwój edukacji polskiej oraz mediów na Ukrainie. Nagrody dla najmłodszych uczestników trafiły do czterech chłopców z Korostenia, Nowograda Wołyńskiego, Szepietówki oraz Żytomierza.

Nie można powiedzieć, że pytania były zbyt trudne – komentuje konkurs Julia Sierkowa, współorganizator przedsięwzięcia – Dotyczyły one obyczajów, historii, literatury i kultury polskiej. Na przykład z pytaniem „Czy płynie Wisła przez Kraków?” poradziłyby sobie nawet osoby, nie posiadające polskiego pochodzenia.

Młodzież, uczestnicząca w konkursie miała także możliwość zwiedzenia zabytkowego Płoskirowa oraz uczestnictwa w Mszy świętej w miejscowym kościele rzymskokatolickim.

Słowo Polskie, 18.12.14 r.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code