Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Co w 80. wydaniu gazety “Słowo Polskie”?

Co w 80. wydaniu gazety “Słowo Polskie”?

Gazeta “Słowo Polskie” ukazuje się w wersji elektronicznej oraz papierowej od sierpnia 2012 roku. W ostatnich dniach marca roku 2019 ukazał się 80. numer tego miesięcznika, w którym dużo miejsca poświęcono obchodom w Winnicy 209. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków oraz dalszej opowieści o losach ks. Walerego Gromadzkiego – Apostoła Syberii.

W rubryce „Nieznana Ukraina” podróżnik Dmytro Antoniuk oprowadzi nas po Beńkowej Wiszni Fredrów a Aleksy Pawluk z Chmielnika na stronie 9 opowiada o swoim wybitnym rodaku Ignacym Janie Paderewskim, urodzonym w Kuryłówce na Podolu.

Na 1 stronie marcowego „Słowa” opublikowano tekst o wybranych do Narodowego Czytania utworach, 2 z których zostały napisane przez Polaków urodzonych na terenach dzisiejszej Ukrainy – Brunona Schulza z Drohobycza oraz Henryka Rzewuskiego ze Sławuty.

Tradycyjnie większość szpalt w gazecie została wypełniona relacjami z wydarzeń z życia Polaków, mieszkających w obwodach winnickim, żytomierskich oraz chmielnickim, organizowanym często z udziałem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

>>Gazeta „Słowo Polskie” w wersji PDF <<<

Redakcja, 2 marca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code