Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Co młodzi mieszkańcy Ukrainy wiedzą o Polsce?

Co młodzi mieszkańcy Ukrainy wiedzą o Polsce?

W ramach Tygodnia Kultury Polskiej zorganizowanego i przeprowadzonego w dniach 14-18 listopada 2016 r. w Chmielnickiej Obwodowej Naukowej Bibliotece Uniwersalnej odbyło się spotkanie „Czy znasz Polskę?”, organizowane przez Dział Literatur w Językach Obcych ChONBU (Pani Kier. Świetłana Ślipun) oraz Obwodowy Ośrodek ZPU w Chmielnickim (Prezes Fr. Miciński).

W imprezie wzięły udział dzieci i młodzież, uczący się języka polskiego. W ramach spotkania zgromadzonym przedstawiono multimedialną prezentację o Polsce, jej historii, zabytkach i osiągnięciach, wybitnych przedstawicielach narodu polskiego (mgr Ludmiła Dzindziałowska-Zadwórna).

Jako podsumowanie wiadomości młodzieży ukraińskiej na temat Polski przeprowadzono Quiz – sprawdzenie wiadomości o kraju nad Wisłą. Na spotkanie zaproszono również starszą młodzież – kadetów Narodowej Akademii Służby Granicznej w Chmielnickim, którzy wykazali się wielką aktywnością podczas pytań Quizu. Najaktywniejsi uczestnicy zdobyli cenne upominki przedstawione dla tej okazji przez Konsulat Generalny RP w Winnicy, m. in. takie jak kubki do kawy, odtwarzacze muzyki mp3, płyty z piosenkami wykonawców polskich i in. drobne upominki na pamiątkę udziału w imprezie kulturalnej.

Osobno zorganizowano podobne spotkanie dla nastolatków ze szkół średnich (kl. 7-9) z nauką języka polskiego. Dzieciom pokazano film animację pt.: „Historia Polski w 10 min.”, po którym krótko przedstawiono multimedialną prezentację o Polsce i też zaproponowano Quiz z interesującymi pytaniami. Dzieci też zostały nagrodzeni upominkami ze szkolnymi przyborami, książkami w języku polskim i drobnymi zakładkami do książek ze wzorami ludowymi oraz wisiorkami z wizerunkiem godła Polski.

Pod koniec każdego spotkania Zespół „Rozmaryn” podarował obecnym kilka piosenek ludowych, a razem zaśpiewano ulubioną pieśń „Hej, sokoły”. Pozdrowienia z Konsulatu Generalnego RP odczytał obecnym p. Fr. Miciński i pogratulował wygranej zwycięzcom quizów. Pani Kierownik Działu Literatur w Językach Obcych zachęcała dzieci do odwiedzania Biblioteki i zdobycia nowych wiadomości poprzez czytanie książek. Na pamiątkę zrobiono wspólne zdjęcia.

Mgr Ludmiła Dzińdziałowska-Zadwórna, Dział Lit-r w Językach Obcych ChONBU, 23.11.16 r.