Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Ścieżkami kultury polskiej w Żytomierzu

Ścieżkami kultury polskiej w Żytomierzu

W pierwszej dekadzie grudnia w Żytomierzu odbyła się prezentacja projektu „Ścieżkami kultury polskiej”, realizowanego przez członków Studenckiego Klubu Polskiego. Ten projekt wdrażano, jako część szerszego projektu dla uczestników szkół sobotnio-niedzielnych, wspieranego przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach programu „Biało-czerwone ABC – rozwój edukacji polskiej na Ukrainie”.

Celem projektu „Ścieżkami kultury polskiej w Żytomierzu” było poznanie przez młodzież historii i kultury własnego miasta poprzez zwiedzanie historycznych zabytków wspólnej kultury Żytomierza.

W ramach „ścieżek” uczestnicy odwiedzili miejsca związane z historią Żytomierza. Wiele z nich jest kojarzonych z historią I RP oraz z wybitnymi Polakami. Młodzież poznawała ciekawostki kina polskiego, fakty historyczne z czasów średniowiecza Rzeczypospolitej, obejrzeli film „Stara bajka”. W ramach realizacji projektu zorganizowano warsztaty z przygotowania tradycyjnej polskiej potrawy – żurka i jego degustację.

Projekty zostały oceniane przez ekspertów z Polski: Martę Wołosewicz, Andrzeja Pery i Zofię Domaradzko-Hrochowalską, którzy z wielkim zainteresowaniem oglądali i komentowali każdą z prezentacji uczestników.

– Najważniejszym celem naszego projektu jest współpraca, która ma na celu zmianę i poprawę tego co robimy na każdy dzień. My sami tworzymy dla siebie warunki, które poprawiają poziom naszego życia – opowiedziała trener projektu Zofia Domaradzka-Hrochowalska.

Debata toczyła się także wokół sprawy zdobywania środków na własne inicjatywy. Uczestnicy byli przekonani, że każda szkoła powinna otrzymać odpowiednie środki dla rocznych wyjazdów edukacyjnych do Polski i całej Ukrainy od sponsorów. Natomiast, trener i edukatorka Marta Wołosewicz zachęcała do szukania szukać sposobów na zdobycie funduszy na realizację swoich pomysłów.
Goście z Polski zaprezentowali własną wizję realizacji projektów, podkreślając, że motywację uczniów i zainteresowanych rodziców promują szybkie zmiany na lepsze wśród młodzieży.

Po zakończeniu prezentacji, goście i uczestnicy posilili się smacznymi kanapkami, tradycyjnymi polskimi potrawami i słodyczami od sponsorów projektu.

Należy zauważyć, że tematyka projektów, zaprezentowanych przez żytomierskie szkoły, była dość zróżnicowana, ale każda z nich realizowała ten sam cel, współpracę i możliwość wzbogacenia swojej rzeczywistości lepszymi doświadczeniami. Mamy nadzieję, że wielki entuzjazm i realizowane idea pomogą w uwolnieniu potencjału podczas dalszych prac uczestników.

Swoje własne inicjatywy przedstawiali także przedstawicieli innych organizacji polskich Żytomierszczyzny.

Bogdana Zarycka, 23.12.16 r.