Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ci, którzy pozostali wierni

Ci, którzy pozostali wierni

10 kwietnia w winnickiej greckokatolickiej cerkwi pw. Wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny odbyła się konferencja na temat działalności Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej w podziemiu (1946-1989).

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane z okazji 70. rocznicy lwowskiego pseudosoboru, zwołanego pod presją sowieckich władz 10 kwietnia 1946 roku, na którym ogłoszono „połączenie” greckokatolickich parafii metropolii lwowskiej z Rosyjską Cerkwią Prawosławną.

Podczas imprezy przedstawiono analizę wystawy „Do światła Zmartwychwstania przez ciernie katakumb”, eksponowaną w Winnickim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym oraz pokazano film „Ci, którzy pozostali wierni”, opowiadającym o wyjścieu UCG z podziemia po przymusowej likwidacji w 1946 roku.

W konferencji wzięli udział przedstawiciel Kurii Patriarchalnej UCG z Kijowa dr Roman Nebożuk, o. Grygorij Rogaczuk, kierowniczka wydziału Historii Najnowszej  Muzeum Krajoznawczego, parafianie oraz inni winniczanie, interesujący się tym tematem.

Film „Ci, którzy pozostali wierni” opisuje historię działalności prześladowanej Cerkwi Greckokatolickiej. Po przymusowej likwidacji przez sowieckie organy bezpieki wierni UGKC w przeciągu 43 lat zachowali wiarę w podziemiu. Bohaterowie 50-minutowego filmu, którzy przyczynili się do wyjścia UCG z podziemia, mieszkają dzisiaj na Ukrainie oraz w Rosji. W filmie można zobaczyć mało znane materiały archiwalne oraz posłuchać relacji uczestników walk o odrodzenie cerkwi w latach 80.

Sergiusz Olijnyk, K.B.,  13.04.16 r.