Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Chopinowski koncert w stolicy obwodu winnickiego

Chopinowski koncert w stolicy obwodu winnickiego

W piątek, 1 marca w Winnickim Liceum Kultury i Sztuki im. M.D. Leontowycza odbył się koncert z okazji 209. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina.

F. Chopin jest uznawany za jeden z symboli polskości i miłości do Ojczyzny. Wszystkie jego dzieła przesiąknięte są specyficznie  polskim “duchem”. Chopin zespolił tradycje muzyki fortepianowej z inspiracjami polskiego folkloru muzycznego.

Polski kompozytor i pianista epoki romantyzmu uważany przez wielu za największego kompozytora  muzyki fortepianowej. Twórca, nazywany poetą fortepianu, wychował się w Polskę, ale większość swojego życia spędził w Paryżu. Tam też zmarł na gruźlicę. Do Warszawy wróciło serce Fryderyka Chopina.

Cyprian Kamil Norwid napisał na drugi dzień po śmierci Chopina słynną charakterystykę sztuki genialnego kompozytora: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel…”

Koncerty Chopinowskie w Winnickim Liceum Kultury i Sztuki to   niezapomniane przeżycie estetyczne. Szczególna atmosfera tego wydarzenia na długo zapada w pamięć słuchaczy.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Helena Melniczuk, wykładowczymi Liceum oraz członek jednej z polskiej organizacji społecznych w Winnicy.

Wiktoria Bednarska, 7 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code