Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Chmielnicki Caritas odwiedził 113 niepełnosprawnych dzieci w Jampolu

Chmielnicki Caritas odwiedził 113 niepełnosprawnych dzieci w Jampolu

Po raz kolejny pracownicy i wolontariusze z chmielnickiego Caritasu zawitali do szkoły specjalnej w Jampolu, wychowankami której jest młodzież niepełnosprawna. Caritas od wielu lat pomaga różnym zakładom specjalnej troski na Podolu. Wspólnie z innymi organizacjami charytatywnymi jego przedstawiciele dostarczają swoim podopiecznym pomoc humanitarną: odzież, obuwie, zabawki, prezenty, oraz dołączają młodzież tych ośrodków do uczestnictwa w wieczorach artystycznych oraz koncertach.

W marcu firma „Ekoplast” przygotowała dla około 100 sierot i młodzieży niepełnosprawnej dzieci specjalne prezenty, a uczestnicy choreograficznego studia „Wizerunek” organizowali koncert, który przyniósł młodym podolakom dużo radości. Dzieci z  blaskiem w oczach i zachwytem wchłaniali nową informację.

Każda wizyta pracowników Caritasu jest zawsze dla mnie świętem! Bardzo czekam, kiedy oni wrócą, z nimi jest bardzo ciekawie spędzać czas. Nasi opiekunowie nie tylko przywożą prezenty, ale również organizują wspaniałe imprezy – jak na przykład ten występ „Wizerunku” – powiedziała wychowanka jampolskiego zakładu Olenka, uczennica 7 klasy.

Od 2004 roku organizacja Caritas w Chmielnickim pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzinami,  które mieszkają w trudnych warunkach. Opieka polega na odwiedzaniu stacjonarnego centrum socjalnego, współpracy Caritasu z innymi organizacjami charytatywnymi, organizacji różnych imprez. Centrum socjalne chmielnickiego Caritasu daje młodzieży możliwość dołączania się do uczestnictwa w różnych warsztatach, uprawiania sportu na specjalnym boisku (gdzie dzieci grają w piłkę nożną, siatkówkę, tenisa), pracy przy komputerze w celu znalezienia informacji na temat przyszłego miejsca pracy, wspólnie organizować czas wolny i odpoczynek. Caritas w Chmielnickim pomaga również swoim wychowańcom oferując pomoc psychologa, pomoc humanitarną i konsultuje z różnych pytań.

Jest nam bardzo miło, że poprzez swoje wizyty możemy zmienić chociażby coś w życiu tych dzieci – nie tylko dając im trochę radości i jaskrawych kolorów, ale także po trochu rozwijać ich umiejętności i ukryte talenty. Dla nas w Caritas jest ważna nie tylko pomóc materialna, ale także wpływ na przyszłe losy naszych podopiecznych poprzez nowe możliwości, odnalezienie ich ukrytego potencjału – mówi Dmytro Kozłowski, kierownik projektu „Mobilna praca z młodzieżą” w miejscowym Caritasie.

W najbliższych planach chmielnickiego – otwarcie studia choreograficznego i studia sztuki teatralnej. W każdą sobotę odbywają się seminaria, rozmowy i treningi na różne tematy. To wszystko razem sprzyja socjalizacji dzieci z rodzin problemowych, formuje pozytywną percepcję świata i nastawienie na zdrowy sposób życia, gdzie nie ma miejsca dla alkoholu, narkotyków, i innym nałogów, które możemy obserwować we współczesnym młodzieżowym środowisku, zwłaszcza, kiedy młodzież spędza swój wolny czas na ulicy, szukając sposobów na „zabijanie czasu”.

Ania Szłapak, na podstawie informacji credo-ua.org, 18.03.15 r.