Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Chmielnicczyzna coraz bliższa Polski

Chmielnicczyzna coraz bliższa Polski

Chmielnicczyznę z oficjalną wizytą odwiedzili J.E. Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek. W mieście obwodowym Podola spotkali się z przewodniczącymi Chmielnickiej Obwodowej Administracji i Rady Obwodowej.

Dobrze zapamiętany jeszcze z czasów, gdy obwód chmielnicki wchodził do Lwowskiego Okręgu Konsularnego, były Konsul Generalny we Lwowie, a obecnie ambasador – Henryk Litwin, wyraził wielkie zainteresowanie rozwojem partnerstwa i współpracy biznesowej pomiędzy niedużymi miastami obydwu państw, zachowaniem wspólnego ukraińsko – polskiego historycznego i kulturalnego dziedzictwa,  perspektywą rozwoju oświaty.

O tym, że taka współpraca aktywnie się rozwija, świadczy według Pana Ambasadora, chociażby fakt, że w stosunkowo krótkim czasie Polska potrafiła zorganizować na Ukrainie osiem konsulatów generalnych – po jednym na trzy obwody. Jednak gospodarczy potencjał takiej współpracy jest nieograniczony, dlatego właśnie trzeba poszukiwać nowych możliwości i rozwijać je.

Polska w tym roku podjęła decyzję o zmianie struktury współpracy z Ukrainą na korzyść finansowego wsparcia przez Polskę konkretnych projektów, a nie ogólnych umów dotyczących współpracy.

– Bardzo dobrze, że istnieją takie ugody między regionami, bo niewątpliwie pomagają one w tworzeniu nowych kontaktów pomiędzy Polską a Ukrainą. Jednak sama struktura finansowania europejskiego ma prowadzić do tego, byśmy więcej myśleli nie tyle o długoterminowych ugodach, ale o wspólnych projektach regionów w konkretnej perspektywie czasowej i  na konkretny temat. Jestem przekonany, że takie projekty będą bardziej efektywnie tworzyć relacje, i po pierwszych, koniecznie pojawią się następne… – zaznaczył Henryk Litwin.

Po prezentacji potencjału i sukcesów obwodu, przewodniczący Chmielnickiej Obwodowej Administracji Wasyl Jaduha wyraził poparcie władz obwodowych dla rozwoju ukraińsko-polskich relacji. – Podtrzymujemy linię prezydenta Ukrainy i rządu, skierowaną na euro integrację i uważamy, że te wszystkie przedsięwzięcia, które były zapoczątkowane przez przywódców naszych państw, osiągną swój cel  – zaznaczył pan Jaduha.

Jedną z najbardziej udanych reform, którą udało się ostatnio przeprowadzić w Polsce, była reforma miejscowego samorządu. Zrezygnowano z akumulacji kosztów w budżecie  instytucji centralnych na korzyść miejscowych organów władzy, które lepiej wiedzą, co należy finansować w pierwszej kolejności. To dało nie byle jaki bodziec do rozwoju gospodarki w regionach.

O tym, że podobne doświadczenie Polski ma duże znaczenie dla Ukrainy, powiedział przewodniczący Chmielnickiej Obwodowej Rady Mikołaj Derykot – Ukraina podpisała Europejską Kartę Samorządu Lokalnego, lecz wciąż jeszcze zwlekamy z jej wprowadzeniem. Podatki powinny zasilać miejscowy budżet, a nie iść do centrali, a potem, uszczuplone, wracać z powrotem.

W ramach wizyty Ambasador RP wystąpił z wykładem na temat euro integracji w Chmielnickim Narodowym Uniwersytecie i spotkał się z przedstawicielami polskich organizacji społecznych.

Nie wykluczono, że 20 kwietnia, najwyższej rangi przedstawiciele RP na Ukrainie będą na otwarciu sezonu turystycznego w Kamieńcu Podolskim, gdzie planowane są negocjacje z miejscową władzą, dotyczące rozwoju euro turystyki.

Tekst oraz zdjęcia Natalia Sowa

Tłumaczenie Krystyna Bej, HP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code