Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Chcesz być dawcą krwi? Sięgaj po portfel!

Chcesz być dawcą krwi? Sięgaj po portfel!

Zdjęcie pobrano z redcross.by

W mieście Krasnoarmiejsk (obw. Doniecki) każdy, kto chce być dawcą krwi, musi zapłacić dobrowolny datek pieniężny. Pracownicy centrów medycznych wymagają od dawcy wpłacenia 50 hrywien. Ludzie, którzy dobrowolnie przychodzą do szpitali, aby oddać własną krew i pomóc uratować życie innym, są oburzeni. Lekarze jednak twierdzą, że bez pieniędzy krew dawcy w ogóle nie może być przyjęta.

W centralnym szpitalu Krasnoarmiejska lekarze usprawiedliwiają się :  „pieniądze od dawców krwi bierzemy absolutnie legalnie. Sam pojemnik do przechowywania krwi kosztuje 50 hrywien i składa się z dwóch części, jedna jest dla krwinek czerwonych, druga dla osocza. Lekarze mówią, że jeśli dawcy przestaną płacić pieniądze, to ich krwi po prostu nie będzie w co zbierać. Pracownicy szpitala skarżą się na brak środków na ten cel w budżecie, ale dodają, że nikogo nie zmuszają do oddania pieniędzy – wszystkie koszty wnoszone są dobrowolnie i dokumentowane przez księgowych.

Dawcą krwi może zostać każdy dorosły człowiek w wieku od 18 do 60 lat, jeżeli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. W rezultacie jednego zabiegu honorowy dawca oddaje około 10% całkowitej objętości krwi – 450 ml. Dawcą krwi nie może być człowiek, który ma zakaźne i pasożytnicze choroby przenoszone przez krew, nowotwory, poważne choroby układu krążenia i układu oddechowego, choroby popromienne i niektóre choroby skóry. Warto zapamiętać, że przed oddaniem krwi należy przez 2 dni przed planowana wizytą powstrzymać się od spożywania alkohol i, oczywiście, należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Krystyna Bej, HP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code