Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Charków za długi musi oddać Polakom tramwaje i trolejbusy

Charków za długi musi oddać Polakom tramwaje i trolejbusy

Źródło - autoconsulting.uaDo przekazania kredytorom 57 trolejbusów i 10 tramwajów rosyjskiej produkcji o wartości 40 milionów hrywien została zobowiązana Rada Miasta Charkowa oraz firma „Lizyng”. Lwowski Sąd Apelacyjny podjął decyzję na korzyść polskich inwestorów, którzy w 2006 roku udzielili kredytu na zakup transportu miejskiego dla Charkowa.

Lwowski „Lizyng” zaciągnął kredyt w „Kredobanku”, głównym udziałowcem którego jest PKO Bank Polski. Po tym, jak w 2007 roku rząd Julii Tymoszenko odmówił spłacać kredyt za zakup rosyjskich tramwai, motywując to udzielaniem wsparcia wyłącznie dla ukraińskich producentów, „Lizyng” przestał wypłacać kredyt. W 2010 roku ta firma przez sąd została zmuszona do zapłacenia 47,6 miliona hrywien. W 2011 roku długiem Charkowa zamiast „Kredobanku” zajął się bezpośrednio PKO BP za pośrednictwem „Prywatnych Inwestycji”. W związku z tym, że „Lizyng” nie posiadał środków finansowych, sąd zdecydował by kredytobiorca oddał Polakom tramwaje i trolejbusy.

Charkowski burmistrz Gennadij Kernes próbował odroczyć proces, upominając się o udział Rady Miasta w zakupie transportu komunalnego. Ale sąd odrzucił te wymogi, jako niewystarczające.

Słowo Polskie, 13.07.15 r.