Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Cerkwie i seminaria duchowne na celowniku rosyjskich armat i karabinów

Cerkwie i seminaria duchowne na celowniku rosyjskich armat i karabinów

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła w Ukrainie tak zwaną „specjalną operację wojskową”. A jako główne jej cele wyznaczono „denazifikację” oraz „demilitaryzację” Ukrainy.

Jak dalej rozwijała się ta „operacja” obserwował cały świat – tysiące zamordowanych cywilnych mieszkańców, w tym dzieci, zniszczona cywilna infrastruktura w miastach i terenach wiejskich, maruderstwo i grabieże, czynione rękami rosyjskich żołnierzy. Ponad 10 milionów osób musiało zmienić miejsce swojego zamieszkania. A także zakaz rozmawiania innymi językami niż rosyjski oraz zakaz funkcjonowania innych wyznań oprócz Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Warto zaznaczyć, że podczas prowadzenia przez Rosję działań zbrojnych członkowie jednostek wojskowych tego kraju nie odmawiają sobie w niczym rzekomo „wyzwalając” tereny obcych państw. Stosują taktykę „wypalonej ziemi”, niszczą obiekty kultu religijnego. Skutki ich działań odczuwają nawet parafialne cerkwi należących do Patriarchatu Moskiewskiego, proboszczowie i zakonnicy są brani do niewoli. O żadnej wolności wyznaniowej nawet nie można marzyć.

Pozycję rosyjskich elit popierają także rosyjscy biskupi prawosławni na czele z patriarchem Cyrylem (Gundiajewym). Od początku agresji zbrojnej żaden z nich nie skrytykował zbrodni przeciwko cywilom, gwałtów na kobietach, osobach w podeszłym wieku i dzieciach, do których dopuszczają się Rosjanie, fizyczne zmienianie w ruiny ukraińskich cerkwi i kościołów.

Pojawia się szereg pytań, na które cywilizowany świat oczekuje odpowiedzi od kierowników Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej:

– Podczas okupacji rosyjscy żołnierze uszkodzili i obrabowali Katolickie Seminarium Duchowne w Worzelu w obwodzie kijowskim. Wynieśli nie tylko sprzęt ale nawet stare buty rektora (1)
– W Irpeniu Rosjanie wprost na ulicy palili Biblie oraz doszczętnie zniszczyli budynek misji chrześcijańskiej „Eurazja” (2)
– Wskutek rosyjskiego ostrzału została uszkodzona cerkiew św. Mikołaja w Wołnowaszy w obwodzie donieckim.
– Wskutek bombardowań oraz pożaru została uszkodzona Cerkiew Chrześcijań Ewangelickich Baptystów „Wifania” w Mariupolu. Zrujnowano dach, spłonęła fasada, zostały wybite okna, zniszczono wnętrza.
– Święto-Uspieńska Cerkiew we wsi Nikolskie w obwodzie donieckim, poświęcona dopiero w 2000 roku, została ostrzelana przez rakiety rosyjskie. Takie same rakiety dosięgły Iwerskiej cerkwi oraz klasztornej piekarni. 12 marca wskutek rosyjskiego ostrzału Mykoło-Wasylowskiego klasztora spłonął dom arhimandryty Zosimy (Sokura), duchowego przewodnika zbiega Wiktora Janukowycza. 21 marca Rosjanie zniszczyli dach Święto-Wasylowskiego klasztora z końca XX wieku.

Zniszczone cerkwie, kościoły oraz inne obiekty kultu można znaleźć nie tylko w obwodzie donieckim ale także w kijowskim, sumskim, charkowskim, czernihowskim oraz w innych regionach. Ich już są setki, jeżeli nie więcej. Niestety ta liczba wzrasta z dnia na dzień. Pełną listę takich obiektów można obejrzeć na stronie internetowej https://mkip.notion.site/mkip/7be52d2803994651a23a220a8ed85f1c?v=6ea517f19a8944f9a902a50156656eea

Ostatnimi dniami pojawiła się słaba reakcja sprzeciwu z boku trzystu księży Patriarchatu Moskiewskiego z apelem oddać patriarchę Cyryla pod międzynarodowy trybunał cerkiewny. Jako powód takiego zachowania podano zbrodnię moralną, błogosławieństwo na wojnę w Ukrainie oraz pełne wsparcie dla agresywnych działań wojsk rosyjskich na terenie Ukrainy (3)

Ale na liście księży, którzy podpisali się pod tym apelem niema żadnego biskupa. Tym bardziej niema podpisu metropolity Onufrego, który rządzi obecnie cerkwią prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego w Ukrainie. Onufry do dziś wspomina „pana naszego Cyryla”, nie zważając na jego poparcie dla rosyjskich okupantów.

Wygląda to na cichą zgodę ukraińskich biskupów RCP dla wprowadzania tzw. koncepcji „ruskiego mira” i przyzwolenie na wojnę w Ukrainie. (4)

Tak samo mieszkańcy Europy i innych krajów chcieliby usłyszeć odpowiedzi przedstawicieli kierownictwa RCP jak mają się rosyjskie zbrodnie do przykazań Bożych „Nie zabijaj”, „Nie kradnij”, „Nie pożądaj tego, co należy do bliźniego Twego”? Dlaczego nie słyszymy osądu takich działań?

Źródła:

1. (https://galinfo.com.ua/news/rosiyany_pograbuvaly_duhovnu_seminariyu_u_vorzeli__vkraly_navit_stari_krosivky_rektora_383863.html)
2. https://kyiv.tsn.ua/slugi-satani-v-irpeni-rosiyski-okupanti-spalili-bibliyi-ta-znischili-budivlyu-hristiyanskoyi-misiyi-2033809.html
3. https://www.unn.com.ua/uk/news/1972023-vzhe-mayzhe-300-svyaschenikiv-upts-mp-vimagayut-viddati-patriarkha-kirila-pid-tserkovniy-tribunal
4. https://df.news/2022/04/11/zvernennia-pro-trybunal-nad-mospatriarkhom-kirilom-ne-pidpysav-zhoden-iepyskop-i-ochilnyk-upts-pm-onufrij/

Marek Sztejer, 15 kwietnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code