Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Koronacja obrazu Matki Bożej w katedrze w Odessie

Koronacja obrazu Matki Bożej w katedrze w Odessie

Tegoroczne uroczystości w katedrze odeskiej odbyły się pod znakiem szczególnego uczczenia Matki Bożej i bliskości papieża Franciszka.

W dniu 15 sierpnia miała miejsce uroczysta koronacja obrazu Wniebowzięcia Najświętszej Bogurodzicy, znajdującej się w ołtarzu głównym koronami konsekrowanymi przez papieża.

Uroczystość w Odessie zgromadziła nie tylko miejscowe duchowieństwo pod przewodnictwem ordynariusza diecezji, biskupa Stanisława Szyrokoradiuka. W ceremonii uczestniczył biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło i prowincjał Zakonu Braci Mniejszych o. Daniel Botwina OFM.

Uroczystości przewodniczył Nuncjusz Apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas. W kazaniu przedstawiciel Ojca Świętego na Ukrainie podkreślił, że obecność Matki Bożej obok nas napełnia wiernych pokojem i radością. Koronacja obrazu Maryi jednoczy nas i cały Kościół w objęciach z Matką Bożą.

Po wyznaniu wiary proboszcz o. Mirosław Karaczyna OFM zapoznał z historią i kultem ikony Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obraz, autorstwa bawarskiego artysty Fischera, zdobi kościół od 1853 roku. Przed 1949 rokiem i przebudową kościoła na salę gimnastyczną, cudowny obraz udało się przenieść do odeskiego kościoła św. Piotra, który jako jedyny działał na południu i wschodzie Ukrainy. W 1991 roku katedra została zwrócona wiernym. 24 sierpnia 2003 roku ikona została uroczyście przeniesiona na swoje pierwotne miejsce. O jej znaczeniu dla wiernych świadczą liczne prośby modlitewne i świadectwa, a także wota umieszczone obok obrazu.

Po przeczytaniu listu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów biskup Szyrokoradiuk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tej uroczystości. Odczytano pozdrowienia od pierwszego proboszcza ks. Ignacego Rodzionki, który był świadkiem wielu cudów związanych z ikoną. Z wot i dziękczynnych darów od wiernych wykonano koronę i róże.

Lidia Baranowska,mw, za: rkc.org.ua, fot. diecezja odesko-symferopolska, 23 sierpnia 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code