Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Centrum psychologiczno-konsultacyjne „Feniks” w Berdyczowie realizuje polsko-ukraiński projekt „Równy z Równymi”

Centrum psychologiczno-konsultacyjne „Feniks” w Berdyczowie realizuje polsko-ukraiński projekt „Równy z Równymi”

Od 2014 roku na Ukrainie działa Centrum psychologiczno-konsultacyjne „Feniks”, który pomaga żołnierzom, jacy powrócili z ATO, ich rodzinom oraz przesiedleńców ze wschodu Ukrainy i Krymu.

Jednym z podstawowych celów utworzenia Centrum jest adaptacja żołnierzy po powrocie z frontu; pomoc ich rodzinom i niepełnosprawnym kombatantom, przygotowanie wolontariuszy do pracy w tej placówce. Jeden z oddziałów „Feniksa” działa również w Berdyczowie.

Przez dwa lata funkcjonowania Centrum udało się wdrążyć doświadczenie psychologów z Ameryki, Izraela, Polski, Gruzji i adaptowanie go do ukraińskiej rzeczywistości. Psycholodzy-wolontariusze mieli możliwość nauczyć się od swoich zagranicznych kolegów nowych metodyk art.-terapii: „Mandala”, „Kolaż”, Monotypia”, „Godło”, „Relacje rodziców”, „Portrety emocjonalne”, „Wspólne doświadczenie”, „Problemy i ich rozwiązanie”, „Wspólne resursy”, „Zespoły” etc. Nawiązano współpracę z wielu organizacjami na Ukrainie, które pomagają żołnierzom. Na poziomie lokalnym podpisano umowę o współpracy z 26 brygadą artyleryjską z Berdyczowa, organizacją Weteranów ATO. Centrum współpracuje z wieloma państwowymi instytucjami, komisariatem wojennym, oraz kościołami i cerkwiami w Berdyczowie.

W okresie działalności „Feniksa”, zrealizowano kilku projektów, m.in. „Rezydencja św. Mikołaja” (rodzice piszą pisma dzieciom); art.-terapeutyczny Festiwal rodzinny; akcję fotograficzną „Dzieci bohaterów”; konkurs tworów dziecięcych „Mój tato Bohater”.

Na dzień dzisiejszy Centrum realizuje dwa międzynarodowe projekty: Polsko-ukraiński projekt „Interwencja kryzysowa. Pomoc ukraińskim organizacjom pozarządowym, którzy pracują ze żołnierzami ATO i ich rodzinami” oraz „Integracja przez dialog”.

W ramach projektu „Integracja przez dialog” działa bezpłatny obóz anglojęzyczny dla dzieci żołnierzy, weteranów ATO i przesiedleńców.

W ramach projektu polsko-ukraińskiego 20 kombatantów i żołnierzy wzięło udział w programie „Równy z Równymi”, podczas którego zorganizowano wiele spotkań ze żołnierzami i weteranami, konferencję międzynarodową „Interwencja kryzysowa. Pomoc ukraińskim organizacjom pozarządowym, którzy pracują ze żołnierzami ATO i ich rodzinami”.
„Feniks” otrzymał kilka nagród w narodowym konkursie „Ukraina charytatywna-2015” oraz na Forum „Od idei do sukcesu. Miejscowe inicjatywy zmieniają życie społeczeństwa” w nominacji „Wolontariusz” – najlepsza inicjatywa społeczna Ukrainy 2016”.

Walentyna Jusupowa. Zdjęcia: http://www.berdichev.biz, 17.08.16 r.