Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Centrum Dialogu w Kostiuchnówce sięga tradycjami 1916 roku

Centrum Dialogu w Kostiuchnówce sięga tradycjami 1916 roku

fot. Tomasz Nowak TVP3 Łódź

Harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP rozpoczęli 21 maja w Centrum Dialogu Kostiuchnówka na ukraińskim Wołyniu kolejny rok akcji odzyskiwania miejsc pamięci o poległych w I wojnie światowej żołnierzach Legionów Polskich.

W czasie uroczystości z udziałem senatorów z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą – Grażyny Sztark, Ryszarda Bonisławskiego i Andrzeja Pająka harcerze przedstawili swoje tegoroczne plany, które zakładają poszukiwania grobów legionistów, ekshumacje ich szczątków i odbudowę cmentarzy m.in. w Kuklach, Jabłonce i na Polskiej Górce w Kostiuchnówce. Podejmują też próby pozyskania pieniędzy na utwardzenie drogi prowadzącej na cmentarz w Kowlu.

„Dziękuję wszystkim za wspaniałą pracę i to, co robicie dla polskości na tych terenach, za kultywowanie tradycji i historii. Kostiuchnówka zawsze będzie dla mnie miejscem szczególnym i może liczyć na moje pełne poparcie. Jestem zaszczycony, że będę mógł z wami współpracować” – zaznaczył konsul generalny RP w Łucku Wiesław Mazur, przekazując harcerzom sprzęt ogrodniczy, który posłuży do karczowania zarośniętych nekropolii.

W spotkaniu w Centrum Dialogu wzięli udział także dyrektorzy szkół z regionu łódzkiego i z współpracujących z nimi placówek na Wołyniu. Polski ośrodek w Kostiuchnówce pełni bowiem także rolę integrującą młodzież z obu krajów.

Harcerski ośrodek w Kostiuchnówce został ufundowany przez legionistów Józefa Piłsudskiego jako zaplecze wycieczek z centralnej Polski organizowanych w 1936 roku w 20-lecie walk, które rozegrały się na tych terenach. Zginęło w nich lub zostało rannych ok. 2 tys. żołnierzy Legionów.

Po 1945 r. ośrodek pełnił rolę szkoły. W latach 2010-2011 zdewastowany budynek został wykupiony m.in. dzięki wsparciu Senatu RP.

Obecnie Centrum Dialogu Kostiuchnówka stanowi zaplecze logistyczne dla harcerzy prowadzących na Wołyniu akcję przywracania pamięci o polskich cmentarzach i mogiłach legionowych. Mieści się w nim również Sala Tradycji, w której znajdują się cenne pamiątki legionowe pozyskane w czasie prac archeologicznych i ekshumacji.

Słowo Polskie. 24.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code