Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Centralne obchody Święta Niepodległości Polski na Ukrainie

Centralne obchody Święta Niepodległości Polski na Ukrainie

11 listopada w kijowskim hotelu „Hilton” odbyły się uroczystości z okazji 98. rocznicy Niepodległości Polski, organizowane przez Ambasadę RP. W imprezie wzięli udział Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, wicepremier ukraińskiego rządu, minister rozwoju gospodarczego Stepan Kubiw na czele grupy ukraińskich polityków, przedstawiciele misji dyplomatycznych z wielu krajów, prezesi organizacji polskich, ludzie biznesu oraz duchowieństwo.

Obchody rozpoczęły się z wykonania przez zespół chór z Niżyna hymnów Polski oraz Ukrainy. Wygłaszając mowę powitalną do licznie zebranych gości, ambasador Piekło wspomniał o okolicznościach odrodzenia Rzeczypospolitej po latach zaborów 11 listopada 1918 roku, walce narodu polskiego o niepodległość oraz o roli Józefa Piłsudskiego, który zdołał wykorzystać historyczną chwilę by połączyć ziemię, rozdartą przez różnych okupantów.

Jan Piekło nie zapomniał o polsko-ukraińskim Sojuszu Piłsudski-Petlura oraz o walce obydwu narodów z bolszewickim okupantem, wyzwoleniu Kijowa w 1920 roku oraz o bohaterze Ukraińskiej Republiki Ludowej Marku Bezruczce. Pod koniec swojego wystąpienia ambasador RP potwierdził, że Ukraina pozostaje strategicznym partnerem Polski.

Impreza w „Hiltonie” trwała do wieczora, w jej trakcie odbyło się wiele ważnych rozmów strategicznych oraz omówienie wspólnych planów na przyszłość.

Sergij Porowczuk, zdjęcia: Sergij Porowczuk, Andżelika Płaksina, 13.11.16 r.