Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Caritas Ukraina w walce z COVID-19

Caritas Ukraina w walce z COVID-19

Ponad 500 litrów  płynu do mycia naczyń Caritas-Żytomierz przekazał instytucjom medycznym i najbardziej potrzebującym mieszkańcom  Żytomierszczyzny.

W szczególności większość produktów przekazano do zakładu komunalnego „Baza Specjalnego Medycznego Zaopatrzenia”, skąd zostaną rozprowadzone po oporowych szpitalach regionu.

Część produktów  przekazano bezpośrednio kilku placówkom medycznym, w których odbywa się proces leczenia osób z chorobą COVID-19.

Również w środki czyszczące zostały zaopatrzone instytucje społeczne Żytomierszczyzny, w szczególności fundacja charytatywna „Centrum Rejestracji Osób Bezdomnych”, Żytomierskie Obwodowe Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej oraz domy opieki.

16 kwietnia współpracownicy załogi Caritas -Zaporoże wyjechali do miasta Marjinka w obwodzie donieckim.

Podczas pandemii koronawirusa COVID-19 na apel Caritas- Iwano-Frankiwsk oprócz parafii i wiernych ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odezwały się iwano-frankiwska archidiecezja Kościoła Prawosławnego i Kościoł Adwentystów Dnia Siódmego.

Codziennie wzrasta liczba osób korzystających z jadalni charytatywnej. Przeciętnie chętnych do korzystania z usług stołówki jest ponad 100 osób dziennie. Jeśli wcześniej były to w większości osoby bez stałego miejsca zamieszkania, obecnie dołączyli miejscowi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

Podczas kwarantanny do fundacji charytatywnej Caritas- Kołomyja zgłosiło się 150 osób z prośbą o pomoc wielodzietnym rodzinom, starszym sąsiadom, samotnym i ciężko chorym ludziom.

Udało się zebrać prawie 200 zestawów spożywczych o łącznej wartości 80 tys. hrywien.

W ubiegłym tygodniu w ramach akcji „Jedzenie dla potrzebującego”, zorganizowanej przez Caritas diecezji samborsko-drohobyckiej, ciepły obiad dostało 31 osób. Gorącą zupę, kaszę gryczaną z sosem mięsnym i sałatką zjadło 13 bezdomnych w schronisku przy ul. Kozłowskiego 14.

W ramach projektu „Zapewnienie podstawowych potrzeb jako reakcja na sytuację nadzwyczajną w związku z pandemią światową COVID-19”, fundacja charytatywna  „Caritas-Charków” od początku marca 2020 r. do dziś udzieliła pomocy 15 parafiom w egzarchacie charkowskim UKGK w Charkowie, Połtawie i Sumach. W ramach pomocy dostarczono środki czyszczące i higieniczne, w tym indywidualne środki ochronne (antyseptyki, maski i rękawiczki). 15 parafii w trzech obwodach otrzymały 320 zestawów higienicznych i środków dezynfekcyjnych, dzięki którym wspólnoty parafialne mają możliwość świadczenia pomocy najbardziej potrzebującym warstwom ludności.

Caritas-Lwów przekazał 50 zestawów chemii gospodarczej najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta. Zestaw zawiera płyn do mycia naczyń Fairy, proszek do prania Tide oraz uniwersalny środek czyszczący do sprzątania Mr Proper.

220 zestawów spożywczych dla samotnych emerytów i inwalidów przekazali Caritas-Użhorod miejscowi dobroczyńcy. W tych trudnych czasach samotni, społecznie niezabezpieczeni ludzie starsi ze względu na swój wiek są najbardziej narażeni na chorobę. Potrzebują kogokolwiek, kto by się nimi zaopiekował, dostarczył artykuły spożywcze i rzeczy niezbędne do pozostania w kwarantannie.

Lidia Baranowska za:prostir.ua, 23 kwietnia 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code