Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Camerata z Wieliczki zaśpiewała w Latyczowie

Camerata z Wieliczki zaśpiewała w Latyczowie

W tym roku obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Latyczowie nie przypominały przeciętną polonijną imprezę. Do Sanktuarium Matki Boskiej Latyczowskiej przyjechał z Polski chór – Camerata (Wieliczka). Artyści polscy upiększyli swoim śpiewem uroczystą Mszę świętą, na którą oprócz mieszkańców Latyczowa przybyła także 40. osobowa grupa Polaków z Chmielnickiego, nauczyciele szkół oraz przedstawiciele ukraińskiej inteligencji. Celebrował liturgię ksiądz proboszcz Adam Przywulski.  Jeszcze przed Mszą przed pomnikiem Jana Pawła II odśpiewano „Barkę”, ulubioną pieść Papieża Polaka.

Świąteczny koncert podzielono na trzy części. W pierwszej Camerata wykonała utwory patriotyczne – Gaude Mater Polonia, Bogurodzicę, Hymn Polski i inne, w drugiej zebrani w Sanktuarium mieli możliwość posłuchania wspaniałego brzmienia organów, które pojawili się w tej świątyni dosłownie kilka lat temu. Ave Maria-Gaetana Donizetti, Alleluja – Friedricha Haendela oraz utwory Sebastiana Bacha przeniosły słuchaczy w inny świat, świat muzyki klasycznej, niepodwładnej czasowi oraz przemianom społeczno-politycznym.

Do trzeciej części koncertu weszli znane utwory światowej sceny operowej i kolejne polskie patriotyczne piosenki – Z dawna Polski tyś Królowo – Romualda Twardowskiego, Modlitwa w kościółku – Stanisława Moniuszki, Chór Niewolników z opery Nabucco Guizeppe Verdi.

Wszyscy razem i artyści z Polski i goście zebrani na sali na stojąco wykonali Rotę Marii Konopnickiej. Tą pieśń, jak okazuje się, Camerata corocznie śpiewa na mogile polskiej poetki na Cmentarze Łyczakowskim.

Po koncercie Polacy z Podola oraz Polacy z województwa małopolskiego mieli okazję poznać się, porozmawiać o tym jak się żyje po obie strony granicy. Każdy chętny otrzymał dysk z nagraniami koncertów Cameraty, zespołu, który ma na koncie już ponad 400 występów na świecie.

FM

Zdjęcia z Latyczowa

{morfeo 309}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code