Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Były klasztor jezuitów w Winnicy odkryje swoje podziemia dla gości

Były klasztor jezuitów w Winnicy odkryje swoje podziemia dla gości

W winnickim obwodowym Muzeum Krajoznawczym planują zagospodarować podziemia dawnego klasztoru jezuitów, aby zorganizować tam wystawę muzealnego złota.

Chodzi o jezuicką piwnicę, odnalezioną w muzeum w 2010 roku. Wówczas w jednej z sal ekspozycyjnych postanowiono wymienić parkiet, który zaczął się psuć z powodu wilgoci. Kiedy pracownicy muzeum przenieśli duży piec (jeden z eksponatów) do innej sali, w miejscu gdzie dotychczas stał ujawnił się mały otwór, pod którym zobaczyli wielki loch wypełniony gruzem. Wykryte pomieszczenie, jak twierdzą pracownicy muzeum – piwnica jezuitów.Właśnie stamtąd wzięła się wilgoć, która uszkodziła parkiet.

Mniej więcej w 1754 roku dla uczniów kolegium jezuickiego w Winnicy powstał internat – dwupiętrowy dom, w miejscu którego obecnie znajduje się muzeum. Później budynek należał winnickiej szkole okręgowej, a od końca XVIII wieku w trzech pokojach na pierwszym piętrze zostało umieszczone miejskie więzienie. W 1816 więźniów stamtąd przenieśli, budynek wyremontowano i urządzono w nim pomieszczenia gospodarcze. Wiadomo, że do piwnicy można było trafić z kuchni.

Mając takie pomieszczenie, pracownicy muzeum zdecydowali, że trzeba go w jakiś sposób wykorzystać.

– Mamy świetną archeologiczną kolekcję złota, która składa się ze złota z epoki brązu, kolekcji bursztynu, wyrobów z brązu i sarmackiego złota. Wszystkie te rzeczy są przechowywane w zbiorach naszego muzeum, niektóre z nich są znane na całym świecie, w wąskich kręgach, oczywiście. Kolekcje te wystawiamy bardzo rzadko, na wystawach tematycznych lub na zamówienie. Ale te skarby powinny być prezentowane godnie. Dlatego zdecydowaliśmy umieścić  eksponaty w eksponacie – naszą najlepszą kolekcję w naszej najbardziej ciekawej sali,– opowiada kierownik działu archeologii  winnickiego obwodowego Muzeum Krajoznawczego Olga Grabowska.

Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się odbudowa lochu i  jego adaptacja pod wystawę „Złote sutereny”. Według pracowników muzeum, renowacja piwnic obejmuje konieczność przebudowy pomieszczeń nad nim.

Lidia Baranowska za: vezha.vn.ua, 22 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code