Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Bursztynek dla młodych liderów z Ukrainy

Bursztynek dla młodych liderów z Ukrainy

Na początku drugiej połowy lipca w gdańskim Sobieszewie wylądował desant, składający się z kilkudziesięciu gości z Ukrainy, przeważnie polskiego pochodzenia, którzy wzięli udział w „Letniej Akademii Młodzieżowych Liderów Ukraińskich”, organizowanej przez Towarzystwo Edukacyjne „Wiedza Powszechna” przy wsparciu FIO. Młodzież z Łucka, Sądowej Wiśni, Winnicy i Mykołajowa przyjechali nad polskie wybrzeże Bałtyku, aby doskonalić swoje umiejętności organizatorskie, lepiej poznać język i kulturę polską, dzieje, tradycje, obyczaje i życie powszednie Polaków, nawiązać kontakty z rówieśnikami a zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać później we własnym środowisku.

Mimo napiętej sytuacji politycznej na Ukrainie, młodzi liderzy przekonali się, że większość Polaków traktuje ich bardzo życzliwie, zauważyli to i podczas spontanicznych rozmów w autobusach i tramwajach oraz na wspólnych modlitwach w kościele o pokój na Ukrainie. Sam fakt, że Polacy organizowali podobne warsztaty w tak trudnej dla Ukrainy chwili świadczy o tym, że Polska jest prawdziwym krajem braterskim.

Mieszkali goście z Kresów na wyspie sobieszewskiej,  która jest częścią Miasta Wolnego Gdańsk. To perełka Pomorza z bogatą i interesującą historią. Gdańsk to miasto wielokulturowe, z bardzo rozwiniętą infrastrukturą, przemysłem, licznymi ciekawostkami dla turystów, szczególnie dla tych ze wschodu, którzy ze względu na sytuację gospodarczą własnego kraju bardzo rzadko gdziekolwiek wyjeżdżają na wakacje. Goście z Wołynia, Podola, Galicji i Mikołajowa odwiedzili Kościół Mariacki (największy ceglany kościół na świecie), byli także w Radzie Miasta, gdzie spotkali się z jej przewodniczącym Bogdanem Oleszkiem. Pan Bogdan dużo opowiedział o tym, jak funkcjonuje polski samorząd, jak Rada Miasta rozwiązuje ważne dla życia Gdańska pytania. Podczas podróży po Gdańsku goście odwiedzili także Muzeum Bursztynu, Muzeum Solidarności (ten ostatni pokazuje, jak Polacy dbają  o własne dziedzictwo historyczne). Najciekawszą okazała się starówka, szczególnie ulica Długi Targ i Mariacka.

Na jednej z wycieczek goście z Ukrainy odwiedziły Szymbark. Poznali historię represjonowanych ludzi z Polski, Ukrainy i Białorusi. Zobaczyli ogromną deskę która jest zaniesiona do Księgi Rekordów Guinessa (rozmiar 46,53 m), oraz dom „do góry nogami”.

Ale lipcowy pobyt młodzieży z Ukrainy w Gdańsku to nie tylko wycieczki i wypoczynek na plaży. W ramkach projektu młodzi liderzy brali udział w treningach, prowadzonych przez doświadczonych specjalistów, którzy dzielili się z nimi swoim doświadczeniem, wiedzą i umiejętnością. Na zajęciach pani Magdy Honkisz uczestnicy szkoleń uczyli się pisać własne projekty. Pan Władysław Szumełda uczył młodzieży podstawom komunikacji społecznej i dawał praktyczne porady o tym jak rozwijać w sobie lidera. Psycholog pani Karina Wiszniewska –Wąsik opowiedziała o tym, jak funkcjonuje współczesne społeczeństwo, nauczyła analizować swoje emocje i uczucia, a także jak integrować się w nowe środowisko i zająć w nim pozycję lidera. Także odbyło się spotkanie s przedstawicielami samorządu młodzieżowego i samorządu dzielnic. Na końcu szkoleń uczestnicy EVS podzieliły się doświadczeniem udziału w różnych projektach, a także opowiedzieli o innych możliwościach, udziale w konferencjach i treningach.

O, morze, morze! Bezgraniczna dal zapraszała i wabiła. Błyszczący piasek świecił się, jak złoto w promieniach słońca… Bałtyk w lipcu 2014 roku był szczególnie łagodny i spokojny, dając możliwość gościom wykąpać się i opalić. Każdego dnia grupa z Ukrainy przychodziła na wybrzeże, znajdujące się od ich hotelu w kilkunastu minutach drogi. Niektórym z ukraińskich gości nawet udało się odnaleźć małe bursztynki.

Z podziękowaniem dla Anny Odrobińskiej oraz innych organizatorów wyjazdu na „Letnią Akademię Młodzieżowych Liderów Ukraińskich”,

Mikołaj Bachur, Oleg Zagorodnij, Wiktoria Draczuk i inni

 


Zdjęcia z wyjazdu

{morfeo 622}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code