Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Bujak i Duda poparły ideę wysłania na Ukrainę polskich żołnierzy?

Bujak i Duda poparły ideę wysłania na Ukrainę polskich żołnierzy?

Andrzej Duda. Źródło - wprost.plKandydat na prezydenta Polski od Prawa i Solidarności Andrzej Duda nie odrzuca możliwości wysłania na Ukrainę polskich oddziałów wojskowych jako pomocy militarnej w walce z prorosyjskimi terrorystami i rosyjską armią na wschodzie tego państwa. Dzień wcześniej podobną tezę poparł były poseł, działacz „Solidarności” Zbigniew Bujak.

Prezydent Bronisław Komorowski już nazwał słowa Bujaka „niepoważnymi”, motywując to, że Polska nie może samodzielnie rozważać taką decyzję, oddzielnie od UE i NATO, którego członkiem ona jest.

Zbigniew Bujak wyraził swoją osobistą opinię, mówiąc, że „sąsiadowi, który prowadzi wojnę z naszym wspólnym wrogiem, wrogiem śmiertelnym, trzeba pomagać”. Zaproponował wykorzystać w tym celu wspólną ukraińsko-polsko-litewską brygadę UkrPolLitBryg.

– PiS zawsze ciągnęło do wojny – miała powiedzieć premier Ewa Kopacz, zapewniając, że słyszała od kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy, iż Polska powinna wysłać żołnierzy na Ukrainę. PiS zapowiada pozew przeciwko premier, motywując go tym, że dokładnie Duda powiedział następujace zdanie: „Pamiętajmy o tym, że jeżeli już, to Polska mogłaby udzielić wsparcia, należałoby to rozważyć, to jest bardzo poważna decyzja, trzeba by się nad nią dobrze zastanowić”, w którym nie ma ani słowa o zachęcaniu do wysyłaniu Polaków na wojnę na wschodzie Ukrainy.

Kolejne wybory prezydenckie mają odbyć się w Polsce latem bieżącego roku.

Słowo Polskie, 23.01.15 r.