Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Bronisław Biernacki nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy

Bronisław Biernacki nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy

Fot. https://www.vaticannews.va

W dniach 30 listopada-1 grudnia 2018 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Brzuchowicach w pobliżu Lwowa odbyło się 51. posiedzenie Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Spotkanie poprzedziły coroczne rekolekcje biskupów katolickich dwóch obrzędów przeprowadzone przez ojca Romana Łabę OSPPE. Po zakończeniu rekolekcji odbyła się sesja robocza biskupów katolickich dwóch obrzędów, podczas której omówione zostały aktualne problemy życia Kościoła katolickiego na Ukrainie. Wspólnie biskupi napisali list z podziękowaniem Ojcu Świętemu Franciszku za pomoc poszkodowanym mieszkańcom wschodu Ukrainy w ramach „Papież dla Ukrainy”.

W rekolekcjach i posiedzeniach brał udział nuncjusz apostolski na Ukrainie Claudio Gugerotti, który wyraził uwagi i sugestie dotyczące konferencji i życzył dobrych wyborów nowych przewodniczących na następny okres.

Na posiedzeniach konferencji chodziło o aktualne problemy duszpasterskie. Przedstawicielka „Kirche in Not” pani Magda Kaczmarek opowiedziała o zasadach współpracy episkopatu z tą organizacją, świadczącą pomoc Kościołowi w potrzebie.

Biskupi wydali Apel do wiernych o przeprowadzeniu w roku 2019 „Roku małżeństwa i rodziny”. Przyjęli również List Pasterski z okazji święta Świętej Rodziny 30 grudnia 2018 roku, w którym omówione zostały szczegóły Kongresu rodzin, który odbędzie się 20 -22 września 2019 r. w Szarogrodzie i Winnicy, i również formy liturgicznego przeżycia Roku rodziny.

O działalności środków komunikacji społecznej powiedział ojciec Aleksiej Samsonow, dyrektor „Radia Maryja”, i ojciec Aleksander Zieliński OMI, dyrektor Katolickiego Centrum Multimedialnego.

O życiu i działalności męskich i żeńskich kongregacji poinformował biskup Edward Kawa OFM Conv. Sprawy związane z duszpasterstwem młodzieży, przedstawił biskup Jan Sobiło. Biskup Jacek Pyl OMI poinformował o sprawach dotyczących działalności komisji liturgicznej.

Po zakończeniu obrad odbyły się wybory przewodniczących Konferencji na nowy 5-letni okres. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podziękował wszystkim biskupom za współpracę w czasie konferencji.

Nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy został biskup odesko-symferopolski Bronisław Biernacki, funkcję jego zastępcy objął poprzednik – arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, sekretarzem generalnym – biskup Witalij Skomarowski, notariuszem pozostał biskup-emeryt diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek. Mianowani zostali też przewodniczący poszczególnych komisji.

52. Posiedzenie Konferencji Episkopatu Ukrainy zaplanowano przeprowadzić w marcu 2019 roku we Lwowie.

Lidia Baranowska na podstawie informacji mediów katolickich, 10 grudnia 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code