Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Brak porozumienia w sprawie pomnika Konrada w Wołogdzie

Brak porozumienia w sprawie pomnika Konrada w Wołogdzie

Przedstawiciel wołogodzkiej organizacji społecznej „Polonia” Anton Lutyński wziął udział w dyskusji na drażliwe tematy w rosyjskiej i polskiej historii najnowszej pod tytułem „Rosja i Polska: problemy historii stosunków”.

Dyskusję zorganizował Dyskusyjny Klub Historyczny w Wołogdzie. Jego tematem była propozycja Polskiego IPN odnośnie likwidacji 500. radzieckich pomników, związanych z totalitarną przeszłością. Propozycja napotkała na z bardzo mocny sprzeciw w Rosji.

Dyskusja w Wołogdzie była próbą przeanalizowania wyraźnego pogorszenia sytuacji w stosunkach polsko-rosyjskich w oparciu o historyczne konflikty między Polską a Rosją na przestrzeni ostatnich dwóch stuleciach. Wykład był oparty na wyraźnym rozróżnieniu pomiędzy faktami a ich interpretacją. Prelegent w pełnym wymiarze uznawał możliwość istnienie różnych ocen tego samego faktu, nie narzucając własnego stanowiska słuchaczom i przestrzegając zasad dyskusji naukowej.

W próbach zrobienia z dyskusji akcji politycznej przedstawiciele stowarzyszeń prawicowych i część wołogodzkich historyków oskarżyła prelegenta o „propolskie” stanowisko i przemilczanie niekorzystnych dla Polski faktów z jej przeszłości.

Tematami kontrowersyjnymi stały się rozbiory Polski, Pakt Ribbentrop-Mołotow z 1939 roku, Tragedia Katyńska, Rzeź Wołyńska i podobne wydarzenia historyczne, które nadal są tematami kluczowymi w debatach naukowych i społecznych. Osiągnięcie jakiegokolwiek porozumienia w najbliższym czasie wydaje się niemożliwe.

Na spotkaniu poruszony został też temat demontażu pomnika Józefa Konrada Korzeniowskiego w Wołogdzie. Przedstawiciele miejscowej inteligencji  zgłosili sprzeciw wobec już zaplanowanego aktu wandalizmu w Wołogdzie. To, z kolei, wywołało ostrą reakcję emocjonalną wśród organizatorów akcji antypolskiej.

Anton Lutyński otrzymał poparcie wołogodzkich studentów, „świadków” współczesnej Polski, którzy podzielili się swoimi wrażeniami z kraju. Oni również opowiedzieli o braku przejawów rusofobii w polsko-rosyjskich relacjach międzyosobowych, i zadeklarowali własną chęć nawiązywania kontaktów i budowania przyszłości w przyjaźni między Polską a Rosją.

Niestety spotkanie pt. „Rosja i Polska: problemy historii stosunków”można ująć w następujący sposób – Nie pogadali i nie dogadali się. Członkowie wołogodzkiej „Polonii” proponują zaprosić historyków z Polski, aby fachowcy z fachowcami mogły omówić wyżej wymienione tematy na bardziej zaawansowanym poziomie.

Anatol Cykaluk, K.B.,  04.05.16 r.