Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Brahiłowski Jezus Nazaretański zaprasza do modlitwy

Brahiłowski Jezus Nazaretański zaprasza do modlitwy

Tradycyjnie 6 sierpnia na Święto Przemienienia Pańskiego do Sanktuarium Jezusa Nazaretańskiego w Brahiłowie ze wszystkich stron przyjeżdżają pątnicy. Główne uroczystości odbywają się wieczorem, kiedy rozpoczyna się nocne czuwanie. Lecz pierwsi pielgrzymi przybywają tutaj już wczesnym rankiem i razem z miejscowymi parafianami biorą udział w Mszy odpustowej w starym kościele, wybudowanym w 1879 roku.

Poranną Liturgię celebrował o. Piotr Mały, który tego samego dnia świętował 23. rocznicę swoich święceń kapłańskich. Jego święcenia odbyła się w tym samym Sanktuarium Brahiłowskim, który dopiero zaczęto remontować, po tym, jak zamknięto gorzelnię, urządzoną w nim przez sowieckie władze. W homilii ksiądz mówił o sensie święta Przemienienia o mistycznym postrzeganiu Boga, które mieli szansę dostrzec trzej uczniowie Jezusa na górze Tabor. – Tak my wszyscy powinniśmy widzieć Pana naszego. Dla tego, kto widział Boga w jego mistycznej podobie, ziemskie rzeczy już nie mają takiego znaczenia, jak wcześniej, bo ten człowiek rozumie, dla Kogo żyje – mówił o. Piotr.

Kult Jezusa Nazaretańskiego trwa już od kilku stuleci. Swój początek on wiedzie od braci zakonu Trynitarzy, którzy w 1744 roku po drodze ze Lwowa do Turcji, gdzie mieli ratować od niewoli chrześcijan przypadkowo zatrzymali się w Brahiłowie. Na wozie razem z nimi jechała figura Jezusa Nazaretańskiego. Kiedy musieli ruszać dalej, figura, która wyładowali z wozu, jakby przyrosła do ziemi. Nawet konie nie mogły ją zruszyć z miejsca. Zakonnicy zrozumieli to, jako Boży znak i pozostali w Brahiłowie, zakładając tutaj klasztor. A Jezus Nazaretański szybko zasłynął jako Licznymi Łaskami Słynący. Ludzie, którzy przybywali do niego z modlitwą, uzdrawiali swoje dusze i ciała.

Po powstaniu listopadowym klasztor został zamknięty przez rosyjskie władze, jako ośrodek polskiego duchu wyzwoleńczego. Do jego budynków przesiedlono prawosławny zakon żeński, który działał do 1932 roku. Po upadku ZSRS klasztor ponownie przekazano prawosławnym. Dziś to jest bardzo popularne centrum pielgrzymkowe, gdzie znajduje się kilka ikon, które według prawosławnych pielgrzymów, też słyną z łask.

W 1990 roku parafia rzymskokatolicka odzyskała budynek kościoła. Po rekonsekracji znalazła się tutaj kopia figury Jezusa Nazaretańskiego. Ona też szybko zyskała sławę i wielki szacunek wiernych, o czym świadczą liczne wota, które znajdują się po jego prawej i lewej stronie.

Olena Kaczurowska, 07.08.15 r.

 


{morfeo 928}

{youtube}{/youtube}