Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Bracia Steczkowscy po raz pierwszy wystąpili w Żytomierzu

Bracia Steczkowscy po raz pierwszy wystąpili w Żytomierzu

17 listopada Dom Polski w Żytomierzu koncertem zespołu „Bracia Steczkowscy” rozpoczął Święto Kultury Polskiej na Żytomierszczyźnie. Przyjazd zespołu stał się możliwy dzięki wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Sala koncertowa telewizji obwodowej dawno nie gościła zespół o tak wysokim poziomie artystycznym i wymaganiach do udzwiękowienia.

Bracia Steczkowscy prezentowali publiczności Żytomierskiej program pt. „Teuta” (ze staroceltyckiego – rodzina, wspólnota). W nowoczesnych aranżacjach zabrzmiały oryginalne teksty starych pieśni dziadowskich i obrzędowych. Rewelacyjnie nawet dla znawców wyglądały instrumenty muzyków – największe zainteresowanie wywołały melodie liry korbowej w wykonaniu Pawła Steczkowskiego. Na stojąco wysłuchaliśmy Rotę w instrumentalnym wykonaniu Marcina Steczkowskiego. Rytmikę i szczególną atmosferze tworzył perkusista zespołu Krzysztof Mika.

Podczas koncertu muzycy opowiedzieli o historii powstania zespołu a także o sobie (Steczkowscy – znana wielodzietna rodzina muzykująca), o repertuarze i instrumentach.

Publiczność, której, niestety, nie było za dużo, bardzo ciepło przyjmowała artystów. Cieszyła różnorodność widzów – i wiekowa i socjalna – najstarszemu widzowi było 86 lat, najmłodszemu – 9. Po koncercie Bracia Steczkowscy odwiedziły Dom Polski i udzielili wywiadu miejscowej telewizji.

Natalia Michajłowska

Koordynator projektów Domu Polskiego w Żytomierzu

Zdjęcia z koncertu w telewizji obwodowej

{morfeo 223}

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code