Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Bracia Mniejsi z całej Ukrainy spotkali się w Żytomierzu

Bracia Mniejsi z całej Ukrainy spotkali się w Żytomierzu

4 stycznia w głównym klasztorze Prowincji św. Michała Archanioła (konferencja północnosłowiańska) w Żytomierzu odbyło się tradycyjne coroczne spotkanie Braci Franciszkanów, pełniących posługę duszpasterską oraz misję w 17. klasztorach na terenie Ukrainy oraz we wspólnotach poza jej granicami.

Na spotkanie do stolicy Wschodniego Wołynia przybyli także „studenci” – bracia, studiujący w seminarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Najważniejszym momentem zebrania była wspólna Liturgia, celebrowana przez Ministra Prowincji o. Dobrosława Kopysteryńskiego. Po Mszy bracia dzielili się opłatkiem w sali klasztornej, dziękowali jeden drugiemu oraz Bogu i przepraszali za swoje ludzkie słabości i niedoskonałości.

Podczas wspólnego świętowania w gronie Franciszkanów nie zabrakło śpiewania kolęd i wręczania odznak oraz prezentów.
O. Fidelis Wołnistow został odznaczony przez Ogólnoukraińskie Zjednoczenie „Kraina” wyróżnieniem „Za służbę Bogu oraz Ukrainie” w podziękowaniu za wielokrotną misję kapłańską na Donbasie. Prowincjał o. Dobrosław także przywitał o. Sławomira Wetługina z 25-leciem życia zakonnego. W imieniu wszystkich Braci o. Sławomirowi wręczono „prowincjalnego Oskara” – mosiężną figurkę patrona Prowincji – św. Michała Archanioła.

Słowo Polskie, na podstawie informacji credo-ua.org, ofm.org.ua, 06.01.16 r.