Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Boże Ciało w dawnym Płoskirowie

Boże Ciało w dawnym Płoskirowie

31 maja Kościół obchodził uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na pamiątkę tego, jak Jezus w trakcie Ostatniej Wieczerzy przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew. Na Ukrainie święto to ze względu na dzień roboczy obchodzone jest nie we czwartek, a w najbliższą niedzielę.

Tradycją tego święta są tysiące procesji, które ruszają ulicami  polskich miast i wsi. Również i na Ukrainie w ostatnich latach możemy obserwować te piękne manifestacje. Procesje łączą  miliony katolików na Boże Ciało.

W dawnym Płoskirowie również to święto jest obchodzone wyjątkowo  uroczyście. Mszę Świętą w tym dniu celebrował biskup Kamieniec-Podolskiej diecezji  Leon Dubrawski  który przemawiał do wiernych takimi słowami „Uczestnicząc w Eucharystii odczuwamy przynależność do Kościoła, do Ludu Bożego, do Ciała Pańskiego, do Jezusa Chrystusa. I nigdy nie pojmiemy w pełni jego wartości i bogactwa. To zobowiązuje nas wszystkich do tego, abyśmy często oraz w sposób godny przyjmowali Komunię Świętą i stawali się chlebem dla innych.”

Po mszy świętej odbyła się procesja do czterech ołtarzy. Ołtarze do których przybywa  procesja, przygotowywane są wcześniej przez  wiernych. Ołtarze przyozdabiane są obrazami, kwiatami   które  po procesji są zabierane przez wiernych do domów na pamiątkę tej pięknej uroczystości.

Czynny udział w procesji  wzięli dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii  Świętej , harcerze  oraz grupa członków Chmielnickiego miejskiego Związku Polaków ubranych w polskie stroje ludowe. Liczna grupa członków wspólnoty Rycerzy Kolumba pełnili funkcję porządkowe.

Idąc drogami naszego miasta za Chrystusem módliliśmy się, aby każde ludzkie powołanie było powołaniem do wspólnoty z Tym, który nazywa nas swoimi braćmi – z Chrystusem, Chlebem Żywym.

Irena Medlakowska, 10.06.18 r.

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code