Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Bożonarodzeniowe spotkanie w polskiej szkole Gródka Podolskiego

Bożonarodzeniowe spotkanie w polskiej szkole Gródka Podolskiego

Bożonarodzeniowe spotkania stały się tradycyjnym corocznym rodzinnym świętem kolędowania w polskiej szkole w Gródku Podolskim. 30 stycznia na sali sportowej tej placówki edukacyjnej zebrali się uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele polskich organizacji społecznych, miejscowych władz, duchowieństwo rzymskokatolickie i honorowy gość – konsul KG RP w Winnicy Edyta Niedźwiedzka by razem pożegnać okres bożonarodzeniowy.

Uczniowie szkoły polskiej przygotowały dla gości wspaniały program artystyczny – teatralizowane kompozycje muzyczne, poezję i piękne stroje. Podczas imprezy panowała wesoła atmosfera, wszyscy czuli się jedną chrześcijańską rodziną.

W polskiej szkole nie zabrakło kolęd – zarówno polskich, jak i ukraińskich, aktywnym promotorem śpiewania których jak zawsze wystąpił biskup Leon Dubrawski. Razem z biskupem śpiewali przewodniczący administracji obwodowej Wiaczesław Łychwa, burmistrz Gródka Podolskiego Włodzimierz Poworoznyk, przewodniczący dunajowieckiej administracji  rejonowej Wiktor Drapaty przy aktywnym wsparciu kadry nauczycielskiej i licznego gródeckiego duchowieństwa.

Wiaczesław Łychwa podkreślił, że polska szkoła w Gródku Podolskim odgrywa bardzo ważną rolę w życiu polskiej mniejszości narodowej na Podolu i służy wzmocnieniu relacji polsko-ukraińskich.

16 stycznia w polskiej szkole w Gródku Podolskim odbyło się także spotkanie opłatkowe z senatorem Stanisławem Gogaczem oraz Konsulem Generalnym RP w Winnicy Krzysztofem Świderkiem, które tradycyjnie zakończyło się kolędowanie i składaniem sobie nawzajem życzeń. Na spotkaniu był obecny także Polak z Grodka Podolskiego, który walczy obecnie w ATO – Czepko Walery. Nazar – syn Walerego, który też walczy z prorosyjskimi terrorystami na wschodzie Ukrainy, jest absolwentem polskiej szkoly w Gródku Podolskim.

Ania Szłapak, zdjęcia zostały udostępnione przez Zoję Rogowską, 03.02.15 r.