Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Bożonarodzeniowe jasełka na Wiszence

Bożonarodzeniowe jasełka na Wiszence

Przedstawienie jasełkowe z udziałem dzieci na temat ewangelicznej opowieści o Bożym Narodzeniu odbyło się 27 grudnia po niedzielnej Mszy Świętej w kościele Ducha Świętego w Winnicy.

Około 40 młodych parafian przypomniało licznie zebranym widzom wydarzenia, które poprzedziły i towarzyszyły narodzinom Jezusa: Zwiastowanie Pańskie, podróż Trzech Królów do Jeruzalem, aniołów pojawiających się pasterzom, rozporządzenie Heroda by zabijać niewinnych dzieci. Mali winniczanie przedstawili szczęśliwe i dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce dwa tysiące lat temu i tysiące kilometrów od Podola, ale mimo wszystko są one tak bliskie sercu każdego chrześcijanina. Symboliczną była ostatnia scena spektaklu, gdy kilkoro dzieci w strojach ludowych przyszło do Dzieciątka Jezus, by oddać mu hołd, symbolizując głęboką wiarę w Boga.

Do przygotowania się do występu, który trwał ponad pół godziny, dzieci podchodzili poważnie i dużo ćwiczyli. Każdej roli towarzyszyło dużo tekstu. Przygotowania do pokazu rozpowszechniały się również na rodziców – dobieranie i szycie strojów pasterzy i aniołów, Trzech Króli i Heroda głównie należało do zadań rodziców. Ale największy wysiłek poczyniła siostra Halina, która była zarówno scenarzystą i reżyserem przedstawienia.

Oczywiście, grę teatralną dzieci nie można porównywać z grą zawodowych aktorów, ale dorośli parafianie i kapłani oglądali spektakl z wielką przyjemnością. Wielką parafialną rodzinę budują proste rzeczy.

A w najbliższą niedzielę w kościele odbędzie się kolejna bożonarodzeniowa impreza w parafii na Wiszence – konkurs szopek, które dzieci stworzyli wraz z ich rodzicami.

Tekst oraz zdjęcia Olena Kaczurowska, opracowanie Inna Sandiuk, 28.12.15 r.