Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Bożonarodzeniowa historia” w Żytomierzu

„Bożonarodzeniowa historia” w Żytomierzu

28 grudnia w żytomierskim Domu Kultury odbyło się bożonarodzeniowe przedstawienie, które stało się swoistym prezentem dla wszystkich katolików i innych mieszkańców miasta Żytomierz.

W „Bożonarodzeniowej historii”, jak i w innych podobnych jasełkowych przedstawieniach, autor umieścił w centrum wydarzeń Dzieciątko Jezus. Nowoczesne traktowanie, zawodowa gra aktorów świadczą o pragnieniu organizatorów maksymalnie przenieść widza w czas Wydarzeń sprzed 2000 lat. Tworzy się atmosfera czegoś bliskiego, znajomego i jednocześnie… tajemniczego. Wątek jest jakby żywcem wzięty z opowiadania Dickensa. Widzimy pazernego biznesmena, który zajęty własnymi sprawami nie zauważa siostrzeńca. I tutaj się zaczyna…

Do bogacza przychodzi we śnie anioł, który pokazuje inną postać – Chrystusa Króla, do którego podążają Mędrcy. Jeden z nich napotyka na drodze rannego… Mędrzec Artaban pochyla się nad nim. Sprzedaje swój skarb, kupuje leki i stawia chorego na nogi. Ale martwi się: „Cóż ja teraz przyniosę w darze małemu Dzieciątku?”.

Zmiana scenerii. Przed widzami pojawia się inna historia – przyjście na świat Mesjasza. Postrzegamy Nawiedzenie Panny Maryi, Dobro przezwycięża Zło. Jezus pojawia się na świecie wśród ludzi, jako małe bezbronne dziecko.

Przygotowali scenkę aktorzy młodzieżowego teatralnego studia, działającego przy Kościele Seminaryjnym (tak brzmi inna nazwa żytomierskiego kościoła Św. Jana z Dukli). Razem z parafialną młodzieżą przed widownią wystąpili członkowie Teatru Polskiego im. I. J. Kraszewskiego i Polskiego Studia Teatralnego,  dyrektorem artystycznym którego jest  Zasłużony dla Kultury Polskiej Mikołaj Warfołomiejew.

Właśnie Panu Mikołajowi należą się szczególne podziękowania za redakcję wspaniałego scenariuszu, napisanego przez młodzież katolicką a za teologiczną recenzję trzeba podziękować ks. Justynowi Kopytko.

Wyjątkowość spektaklu podkreślała przepiękna oprawa muzyczna, zaaranżowana przez trzy zespoły, funkcjonujące przy parafii — dziecięcy chór „Mrija” (Marzenie), młodzieżowy zespół „Dżerelo” (Źródło) oraz chór seniorów „Magnifikat”.

Na spektaklu zgromadzili się liczni mieszkańcy miasta, wszyscy byli pełni podziwu dla kunsztu aktorskiego teatru.

Niech to przedstawienie pomoże nam zrozumieć to, co się odbyło w wieczór Narodzenia Bożego – życzył wszystkim gościom proboszcz parafii pw. Św. Jana z Dukli, Mirosław Karaczyna OFM.

Anna Denysiewicz, Teofil Mały

{morfeo 724}